Hamilelikte Vajinal Mantar ve Tedavi Yöntemleri

Mantar enfeksiyonu özellikle gebelerde daha sık karşılaşılan bir durumdur ve gebeler için de oldukça sıkıntılı bir durum haline gelir. Peki mantar nedir? Anna karnındaki bebeğe zarar verirmi? Bebeğin doğumunu etkilermi? Gebelik döneminde mantar tedavi edilirmi? Gibi sorularınız varsa, cevabını aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.
hamilelikte mantar

Gebelikte vajinal mantar nedenleri ve tedavi yöntemleri, Hamilelikte mantar neden olur?

Kadınların yüzde 90′ı hayatlarının bir döneminde mantar enfeksiyonu ile karşılaşırlar.Özellikle hamilelikte vajinada meydana gelen değişiklikler mantar enfeksiyonuna yatkınlığı artırır.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr Gurur Polat, mantar enfeksiyonunu artıran faktörler, klinik belirtiler, tanı ve tedavi konusunda bilgi veriyor.

Mantar enfeksiyonu tedavi edilmezse daha büyük sorunlara yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Hamilelikte vajen phsında izlenen değişikliklerin mantar enfeksiyonuna yatkınlığı artırdığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op Dr Gurur Polat, bazı gebelerde gebelik boyunca tekrarlayan mantar enfeksiyonu meydana gelse de çoğunlukla gebeliğin bitimiyle birlikte enfeksiyonun da ortadan kalktığını söylüyor.

Benzer Yazılar

Yorumlar