Hamilelikte Tüylenme Neden Olur?

Hamilelik döneminde kadınların vücutlarında belli değişimler gözlenmektedir. Bu değişimler genellikte kadınları tedirginliğe düşürmektedir. Hamilelikte vücutta tüylenme durumu da kadınları en çok rahatsız eden durumlardan biridir.
hamilelikte tüylenme

Hamilelikte Tüylenme Neden Olur? Hamilelikte Tüylenme Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

İnsan vücudunun her yerinde tüyler bulunmaktadır. Ancak hamile döneminde kadınlarda vücutta tüylenme bir hayli artmaktadır. Bu dönemde artan tüylenmenin sebebi hamilelik hormonlarıdır. Anne adaylarının özellikle göbek bölgesinde ve biraz üstünde sıklıkla görülen tüylenme kadınların huzurunu bir hayli kaçırmaktadır. Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde yaşadıkları birçok fizyolojik değişim bu dönemde kadınların psikolojilerini de etkilemektedir.

Hamilelikte yaşanan tüylenme durumu hamilelik döneminde artan ancak sonrasında kendiliğinden sona eren bir durumdur. Karın boşluğu ile göbek bölgesinde oluşan bu tüylenme durumlarında herhangi bir müdahaleye gerek bulunmamaktadır. Ancak her ne olursa olsun bu tüylenmelerin kadınlarda sorunlara yol açması anlaşılabilir bir durumdur.

Zira hamilelik döneminde kadınların vücutlarında çatlaklar, lekeler gibi sorunlar da gözlenebilmektedir. Hamilelik döneminde gözlenen tüylenmelerin sebebi bu dönemde anne adayında artan östrojen ve testesteron hormonlarıdır. Bu hormonların salgılanması hamilelik döneminde artmaktadır. Buna bağlı olarak da vücutta tüylenme görülebilmektedir. Ancak bu durumun çözümü için epilasyon gibi yöntemlere başvurmak gereksizdir. Zira artan hormonlar doğum sonrasında eski haline dönecek ve vücutta görülen tüylenmeler çok çabuk bir şekilde eski haline dönmektedir. Yine de doğum sonrası tüylenmeleri azalmayan kadınlar doğumdan sonra epilasyon yöntemlerine başvurabilmektedir.

Benzer Yazılar

Yorumlar