Hamilelikte Rahim Büyümesi

Özellikle genişlemek suretiyle değişmeye başlayan rahim, büyümekte olan fetüsü (anne karnındaki olgunlaşmamış bebek) 40 hafta boyunca içerisinde barındırır ve korur.
hamilelikte rahim büyümesi

Hamilelikte Rahim Büyümesi, Hamilelikte Rahim büyümesi ve genişlemesi neden olur?

Özellikle genişlemek suretiyle değişmeye başlayan rahim, büyümekte olan fetüsü (anne karnındaki olgunlaşmamış bebek) 40 hafta boyunca içerisinde barındırır ve korur. Bunun için de rahmin, ilk büyüklüğünün 20-30 katı kadar kadar genişlemesi gerekmektedir. Gebeliğin 16. haftasında rahim, dışarıdan, vagina açıklığının iki santim kadar üstünde elle hissedilebilir. Gebeliğin 24. haftasında rahmin üst kenarı göbek hizasında, 36. haftasında ise kaburga kemiği yayı hizasındadır.

Gebeliğin son haftalarında rahim biraz öne ve aşağıya doğru eğiktir. Böylece, kaburga kemiği yayıyla rahmin üst kenarı arasında 1-2 santimlik bir boşluk kalır. Rahim boynunun ağız kısmı, gebelik süresince kapalıdır. Rahim boynunun üst kısmı, rahmin genişlemesi sırasında rahimle birlikte genişler. Bu genişleme, sürekli artan ve fetüsü koruyan sıvı için gerekli boşluğu sağlar.
 

Benzer Yazılar

Yorumlar