Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelik döneminin getirdiği bazı vücut değişimleri, midede de çeşitli etkiler yaratabiliyor ve belli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyorlar. Bu rahatsızlıklardan bir tanesi de mide yanmaları.
hamilelikte mide yanması

Gebelikte hormonların artması ve rahmin büyüyüp mideye bası yapması midede yanmaya (göğüs - kalp bölgesinde yanma), mide ekşimesine ve mide ağrısına sebep olabilir. Artan hormonların etkisiyle midenin yemek borusuyla birleştiği bölgedeki girişi gevşer ve buradan mide asiti yemek borusuna geçerek yukarı kaçar, yanma şikayetine sebep olur, buna reflü denir. Reflü oluşan hastalar ağızlarına acı su gelmesi şeklinde şikayetlerini ifade ederler.

Rahminde giderek büyüyüp mideye bası yapmasıyla bu şikayetler gebeliğin son aylarında daha da artar. Mide ağrısı ve mide yanması şikayetleri reflü yani ağıza acı su gelmesi olmadan tek başına da olabilir.
Bazen gebelikten önce olan veya gebelikte başlayan mide ülseri, gastrit gibi problemler de midede ağrı ve yanma, ekşime şikayetlerine sebep olabilir. Aşağıdaki önlemler uygulandığı halde ve antiasit şurup ve benzeri ilaçlar kullanıldığı halde geçmeyen mide ağrıları bu konuda uyarıcı olmalıdır, bu durumda daha ileri değerlendirme için dahiliye veya gastroenteroloji uzmanı konsültasyonu gerekebilir.

Halk arasında bu tür mide şikayetlerinin bebeğin saçlarından kaynaklandığı gibi bir inanış vardır, bu doğru değildir.

Mide yanması ve ağrısı nasıl geçer? Önlemler:
- Bir seferde çok yemek yeride, sık sık az miktarda yemeli.
- Ilık süt mide yanması şikayetinize iyi gelebilir.
- Kızartmalar, aşırı yağlı, baharatlı yiyecekler bu şikayetleri arttırır, bunlardan kaçının.
- Sıkı giyecekler giymeyin.
- Sigara kullanmayın
- Fazla kahve tüketmeyin
- Yüksek yastık kullanmak faydalı olabilir.
- Doktorunuzun önereceği mide asitini giderici ilaçları kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlar