Hamilelikte Gaz Sancısı ve Tedavisi

Hamilelik dönemi içerisinde ortaya çıkması muhtemel rahatsızlıklardan bir tanesi de 'gaz sancısı' problemidir. Anne adaylarını epey bir etkileyebilen ve zor durumlar yaşatan gaz sancısı acaba bu dönem içerisinde hangi etkenlerden dolayı oluşur ve nasıl tedavi edilir? Gelin detaylara birlikte bakalım.
hamilelikte gaz sancısı

Hamilelik döneminde gaz sancısı neden olur ? Gebelik döneminde gaz sancısı tedavisi nasıl yapılır ?

Gebelikte gaz sancısı, gaz problemi, gaz çıkarma sorunu, gaz problemi, gaz sıkışması, gaza bağlı karında şişkinlik gibi çeşitli şekillerde ifade edilen durum yaygın görülen şikayetlerden birisidir. Bu şikayetin oluşmasında en kuvvetli etken muhtemelen gebelik hormonlarına (progesteron) bağlı olarak sindirim sistemi düz kaslarında gevşeme olmasıdır. İlerleyen gebelik aylarında rahmin büyümesi barsakları, mideyi sıkıştırır ve bu organların boşalmasını geciktirerek gaz sorununa katkıda bulunur.

Midede bulunan gaz havanın yutulması ile oluşur ve bunun bir kısmı geğirerek atılırken bir kısmı barsaklara geçer. Barsaklarda bulunan gaz idaha çok yenilen besinlerin barsak bakterileri tarafından parçalanması ile üretilir, az bir kısmı da mideden gelen gazdır.

Gebelikte gaz sancısı ne zaman başlar?

Gaz problemi genellikle hamileliğin ilk aylarından itibaren başlar ve doğuma kadar devam eder.

Benzer Yazılar

Yorumlar