Hamilelikte Epilasyon ve Ağda Yapılır Mı?

Fazla tüylenmelerinden dolayı sıkıntılar yaşayan anne adayları, hamilelik dönemi içerisinde lazer epilasyon ve ağda yapabilirler mi? Bu etkenler anne adaylarının sağlığı üzerinde herhangi bir yan etkide bulunabilirler mi? Gelin detaylara birlikte bakalım.
hamilelikte epilasyon

Hamilelikte Epilasyon yapılır mı? Hamilelik döneminde anne adayları ağda yapabilirler mi?

Gebelikte lazer yada elektroliz (iğne aspirasyonu) yöntemleriyle epilasyon yapılmasının bir zararı yoktur. Lazer uygulanması röntgen ışını veya benzer dalgalar içermez o nedenle bebeğe zararlı değildir. Hamilelik döneminde ağda uygulanabilir. Yalnız 5 aydan sonra karın ve meme bölgesindeki tüylere epilasyon yapılması önerilmez çünkü bu bölgeler hassaslaşır.

Gebelikte tüy dökücü kremler v.b maddeler genellikle önerilmezler çünkü içeriklerinde çok çeşitli maddeler vardır ve bunların bebek üzerindeki etkileri net bilinmemektedir.

Gebelikteki tüylenme artışı çoğu kadında olmaktadır ve doğumdan sonra genellikle düzelmektedir o yüzden gebelikte bu tür kaygılardan mümkün olduğunca uzak durup bu tüylenmeyi azaltıcı girişimlerin doğum sonrasıda tüyler azalmazsa uygulanması daha doğru olur.

Benzer Yazılar

Yorumlar