Hamilelikte Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Gebelik dönemi içerisinde meydana gelmesi muhtemel rahatsızlıklardan bir tanesi de egzamadır. Hamile kadınlar gebelik döneminde güvenli olmayan egzama tedavileri konusunda dikkatli olmalıdırlar.
hamilelikte egzama

Hamilelikte ( Gebelikte ) Egzama nedenleri, tedavi yöntemleri

Egzamanın belirtileri

Egzaman genelde kendisini ciltte kaşıntılı kızarıklık ve döküntü olarak belli eder. Cilt pullanış bir görünüme de sahip olabilir.

Egzamanın nedenleri nelerdir?

Egzamadan şikayet eden birçok insanda ayrıca alerjiler de olabilir ( gıda alerjisi ve diğer tahriş edici etkenler ). Egzamayı nem, sıcaklık gibi çevresel değişiklikler de tetikleyebilir.

Egzamanın tedavisi

Hamile olmayan kadınlarda steroid krem kullanımı yaygın bir tedavidir. Hamile kadınlarda bu kremlerin kullanımı güvenli olmayabilir. Gebelik dönemindeki egzamanın tıbbi tedavisinde yöntem hekimin gözlem ve incelemesiyle olmalıdır.

Gebelik döneminde egzamayı önlemek için cildi mümkün olduğunca nemli tutmak gerekir. Egzama olan yerleri kaşımaktan kaçınmalıdır. Bu durumu daha da kötüleştirebilir. Kaşınan yere soğuk kompres uygulamak kaşıntıyı hafifletir. Ayrıca cildi tahriş eden kıyafetler giyilmemelidir.

Gebelikteki hormonal değişmeler ciltte reaksiyona yol açabilir. Gebelik öncesinde herhangi bir probleme yol açmayan maddeler gebelik döneminde alerjik bir etki yaratabilir. Eğer gebelik döneminde egzama oluştuysa buna yol açan etkenden ( çamaşır suyu, deterjan, çeşitli kimyasallar, losyonlar, deodorant v.b. ) uzak durmak gerekir.

Benzer Yazılar

Yorumlar