Hamilelikte Diş Çekimi ve Diş Hastalıkları

Hamilelik dönemi yaşayan anne adaylarının bu dönem içerisinde dişçi koltuğuna oturma durumları kabustan öteye gitmez. Hemen hemen tüm anne adayları bu durumu sıkıntı olarak görür ve diş hastalıkları konusunda çekince içerisinde yer alırlar.
hamilelikte diş çekimi

Hamilelik döneminde dişçi koltuğuna oturmak kadınların kabusu. Bu kabusa önlem olarak hamilelik planlanırken yapılması gerekenler listesine, diş sağlığı kontrolünü de eklemek gerekiyor.

Hamilelik döneminde diş çürüğü tedavisi, diş çekimi ve zorunlu bazı cerrahi müdahalelerin yapılabileceğini belirten Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden Doç. Dr. Dilhan İlgüy, “korkmayın” diyor.

Hamilelikte diş eti problemlerinin ortaya çıkabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Dilhan İlgüy, bu durumun hamilelik boyunca bazı hormonların fazlalaşmasından kaynaklandığını söylüyor.

Hamilelik sırasında diş röntgeni çektirmenin anne karnındaki bebeğe zarar vermeyeceğini ve bazı önlemler alınarak diş çekimi yapılabileceğini belirten Doç. Dr. İlgüy hamilelikte diş çürüğü tedavisinden diş çekimine, diş eti sorunlarından cerrahi müdahalelere, ilaç kullanımından diş temizliğine kadar tüm sorularımızı yanıtladı.

. Hamilelikte diş eti problemlerinin sık görülmesinin nedeni nedir, önlenmesi için ne yapılabilir?

“Hamilelikte diş eti problemi daha çok görülüyor bunun sebebi, hamilelik boyunca bazı hormonların yükselmesi. Bu dönemde yükselen hormonlar nedeniyle diş eti daha şiş, kızarık ve kanamaya eğilimli hale geliyor.  Hastada zaten diş eti iltihabı da mevcutsa bu daha da şiddetli hale geliyor.

Üçüncü, dördüncü aylardan sonra diş etinde gebelik tümörü dediğimiz diş eti büyümeleri görülebiliyor. Bunlardan korkmamak gerekiyor çünkü gebelikten sonra kayboluyor. Eğer kaybolmuyorsa ve büyüyüp hastayı rahatsız edecek pozisyona geldiyse cerrahi tedavi ile alınabiliyor.”

. Hamilelik öncesinde oluşan diş eti çekilmesinin hamilelik sırasında tedavi edilmesi mümkün mü?

“Diş eti çekilmesiyle ilgili yüzey temizliği yapılabilir ve ağız hijyeni konusunda hastaya eğitim verilebilir. Çekilme kontrol altına alınabilmesi için hastamızın doğru davranışları öğrenmesi gerekir ayrıca çekilmenin ne kadar olduğu ve miktarı önemli tabi. Detaylı bir muayene ile bu olayın şiddetini tespit edip ona göre tedavi planlaması hazırlamakta fayda var.”

. Hamileliğinin hangi döneminde, hangi cerrahi tedaviler uygulanabiliyor?

“Biz diş tedavileri açısından ilk üç ay öncelikle koruyucu diş tedavilerini öneriyoruz. Bunlar; diş yüzeyi temizliği, ağız hijyeni eğitimi gibi. En rahat ve en güvenli çalıştığımız dönem dördüncü, beşinci ve altıncı aylar.

Bu dönemlerde istediğimiz bütün basit işlemleri yapabiliyoruz. Son üç aylık dönemde de yine acil olan, şikayete yönelik tedavileri yapabiliyoruz. Ertelenebilecek tedavileri de erteliyoruz.

. Dört, beş ve altıncı aylar, ilk üç aya ve son üç aya göre neden biraz daha elverişli dönemler?

“İlk üç ay düşük açısından riskli olabiliyor son üç ay ise erken doğum açısından riskli olabiliyor. Hastayı stresten ve olası enfeksiyondan korumamız gerekiyor dolayısıyla en güvenli dönem orta üç aylık dönem oluyor. Son üç aylık dönemde de annenin karnı iyice büyüdüğü için uzun süreli diş hekimliği işlemleri rahatlıkla yapılamıyor.”

. Hamilelikte zorunlu olmadıkça diş çekimi yapılmıyor ama zorunluysa çekiliyor. Bu durumda ne gibi önlemler alınıyor?

“Hastayı yormayacak, onu strese sokmayacak, ağrı hissettirmeyecek önlemler alıyoruz. Dördüncü ve altıncı aylar arasında basit diş çekimi olarak gerçekleştirilebiliyor.”

. Gebelik sırasında diş röntgeni çektirilmesinin anne karnındaki bebeğe zararı var mıdır?

“Doğru önlemler alındığı takdirde bir zararı yoktur. Bu önlemler şunlardır: Hastaya kurşun önlük giydirmek, tiroid koruyucu dediğimiz boyunluklardan takmak. Bu şartlar altında rahatlıkla radyografi alabiliriz. Ama öncelikle gerekli mi yoksa gerekli değil mi ona iyice karar vermekte fayda var.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hastaların aldığı radyasyon miktarı oldukça azaldı. Bir diş radyografisinin anne karnındaki bir bebeğe zarar vermesi ihtimali oldukça az.  Örneğin, hamilelik boyunca doğal yollarla alınan radyasyon miktarı bir adet diş radyografisinden alınandan daha fazla.”

“BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMINDAN KAÇININ”

. Hamilelik sırasında herhangi bir diş problemi nedeniyle ağrı kesici veya antibiyotik kullanılabilir mi?

 “Öncelikle bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınmak gerekiyor. Hamilelik boyunca Amerikan gıda ve ilaç birliğinin belirlediği bir sınıflama var; hamilelerin kullanabileceği ilaçlarla ilgili. Bu sınıflamaya uygun antibiyotik, ağrı kesici ve lokal anesteziler hamileliğin farklı dönemlerinde çok rahatlıkla kullanılabilir. A veya B grubu en güvenilir ilaçlardır.”

“HAMİLELİK PLANLANIRKEN DİŞ HEKİMİNE GİDİLMELİ”

Hamilelik planlanırken diş kontrollerinin yapılmasının ne gibi yararları var?

“Hamilelik planlanırken diş hekimine gidilerek mevcut problemlerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Böyle olduğu zaman hamilelik boyunca ortaya çıkabilecek problemleri en aza indirmiş oluyoruz.”

“KUSTUKTAN YARIM SAAT SONRA DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN”

. Hamilelik döneminde kadınlar diş çürüklerine daha mı yatkın oluyor, hamilelik ile diş çürümesi arasında nasıl bir bağlantı var?

“Özellikle ilk üç ayda görülen sık kusmalar, tükürüğün yapısını bozduğu için dişleri daha kolay çürür hale getirebiliyor. Bir de kusmaları kontrol altına almak için anne adayları daha çok karbonhidrat tüketiyor bu da neden olabiliyor. Diş fırçalama ihmal edilebiliyor bunların hepsi diş çürüğünü artıracak faktörler.

Kusma gerçekleştikten sonra hemen diş fırçalanmamalı. Önce ağzın suyla çalkalanması ve yarım saat sonra fırçalanması en sağlıklı yöntem.”

. Diş eti iltihabı ve/veya diş çürüğünün anne karnındaki bebeğe olumsuz bir etkisi olabilir mi?
“Annedeki diş çürüğünün direkt bebeğin dişlerine etkisi olduğunu zannetmiyorum. Daha çok bu dönemde kullanılan bilinçsiz ilaçlar, antibiyotikler bebeğin dişlerine olumsuz etki yapar. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.”

“ESTETİK KAYGILI İŞLEMLER DOĞUM SONRASINA BIRAKILMALI”

Hamile bir kişi diş beyazlatma uygulamalarını yaptırabilir mi?

“Ben zararı olduğunu düşünmüyorum ama bu tamamen estetik bir problem olduğu için ve hamilelikte diş eti problemi de artacağı için mevcut diş eti problemlerini biraz daha sıkıntılı hale sokabilir.

Bu tür estetik kaynaklı beklentilerin doğumdan sonraya bırakılmasında fayda var. Biz daha çok acil şikayete yönelik tedavileri yapmaya çalışıyoruz.”

. Hamilelikte sigara içmenin dişlere zararı var mı?

“Kanıtlanmış bir yayın yok ama sigaranın genel olarak içilmemesi gerektiği hamilelik döneminde yayınlarla ispatlanmış bir durum.”

“DİŞ İPİ KULLANIMI ÇOK ETKİLİ”

. Hamilelik döneminde ağız ve diş hijyen bakımında hangi noktalara dikkat edilmeli?

“Her yemekten sonra mutlaka etkin bir fırçalama gerekli. Diş ipi kullanımı bu yönde çok etkili; ağız ve diş hijyeninin devamı açısından. Kusmalardan sonra ağzı suyla çalkalamak ve yarım saat sonra dişleri fırçalamak önemli. Karbonhidratı abartmamak gerekiyor.”

Benzer Yazılar

Yorumlar