Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Hamilelik dönemi içerisinde burun içerisinde meydana gelen bazı etkiler burun tıkanıklığı probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durum ise tamamen hamilelikteki hormonal değişikliğe bağlıdır.
hamilelikte burun tıkanıklığı

Hamilelikte burun tıkanıklığı nedenleri, Gebelik riniti nedir nasıl olur?

Gebelik döneminde burun içerisindeki dokuların ve damarların ödemlenmesi (şişmesi) sonucu burun tıkanıklığı artar. Bu hamilelikteki hormonal değişikliğe bağlıdır. Salgı bezlerinde artış meydana gelir. Anne adayı nefes almakta zorlanabilir, gece uyurken rahatsız olabilir.Tabi hamile bir bayandaki buurn tıkanıklılığı herzaman gebeliğin etkilerine bağlı olmayabilir. Gebelikten önce bulunan bir septum deviasyonu (burun kemiğinde eğrilik) veya polip (et parçası) benzeri yapı gebelik döneminde şişmenin de eklenmesi ile şikayetlere sebep olabilir.

Oturma ve yatak odasının havasının nemlendirilmesi burun kuruluğunu azaltır. Sigara kullanmamak, kirli havadan uzak durmak alınacak diğer önlemlerdir.

Gebelikte burun tıkanması ve nefes almakta zorlanma gibi şikayetler varlığında anne adayının bir kulak burun boğaz (kbb) uzmanına başvurması gerekir. Bebek açısından risk yaratmayacak sprey ve diğer ilaçlarla, gerekirse cerrahi müdahale ile tedavi yapılacaktır.

Benzer Yazılar

Yorumlar