Gebelikte Rahim Açılması Nasıl Anlaşılır?

Gebelik boyunca kapalı olan rahim ağzının bebeğin doğabilmesi için kasılmaların yardımıyla tam açılmasına (10 cm) kadar geçen süredir. Bu evre doğumun en uzun evresidir (yaklaşık 8-10 saat).
gebelikte rahim açılması

Gebelikte Hamilelikte rahim açılması nasıl anlaşılır, nasıl belli olur?

Ancak gebe kadının sancılarını fark etmesinden çok önce kasılmalar başladığından ve bazı gebelerin ağrı eşiği yüksek olduğundan, gebe sancısını fark ettiğinde bu evrenin bile sürmesini geçirmiş olur. Ilk hissedilen vucutta büyük bir ağırlık Yürümekte zorluk çekme ve karında çekişme ve kasılma, kendiniz bulanık hissedersiniz.Bu tuhaf hisler hormonal bir değişime bağlıdır , ve doğumun yaklaştığını belirliyor. Bildiğimiz gibi bebek kendisi doğumu başlatır : bebeğin ürettiği hipofizer hormonlar annenin progesteron hormonunda düşüklük yaratır .Bu ani düşüklük başka bir hormonun oluşmasina sebep olur, ositosin denilen bu hormon kasılmalara sebep olur.

Aynı zamanda uterusta bulunan prostaglan denilen hormon çoğalır ve kasılmaları yoğunlaştırır. Mukoza tıkacının dışarı atılması Mukoza tıkacı adı verilen ve tüm hamilelik boyunca rahim ağzını kapatan sümüksü salgılar dışarı atıldığında kendinizi doğuma hazırlayın. Bazen bu salgılar doğuman 2 gün önceden veya bir kaç saat önceden dışarıya atılabilir ve kasılmalar başlar, bu zaman kadına göre değişebilir.

Suyun Gelmesi Su akıntısı hastaneye gitme zamanı olduğunu belirtir. Nasıl gerçekleşir : bebeğiniz placenta adı verilen ve amniotik sıvıyla dolu oan bir kese içinde büyüdü.Mukoza tıkacı dışarı atıldığında bu kese artık karunmaz haldedir, her an bebeğin kafasının basıncı ve annenin ağır bir hareketi yüzünden yırtıla bilir. Yırtıldığında su akıntısı olur, eğer doğal yolla yırtılmazsa doktor rahim boynu 4-5cm açıldığinda bü cebi yırtar.

Hastaneye gitmek için beklemelimiyim Hayır, kasılmaların ritmi birbirine çok yakın olmasa bile hemen hastaneye gıdılmeli çünkü su akıldığı için bebek artık korunmaz halde, enfeksiyon kapabilir veya göbek kordonu aşağıya dögru kayabilir ve komplikasyona sebep olabilir. Kasılmalar Rahim kasları hormonların etkisiyle düzenli aralıklarla kasılir.Ilk başta bu kasılmalar uzak aralıklı olur ve gittikce yaklaşirlar, bu kasılmalar rahimin açılmasını ve bebeğin çıkmasını sağlar. Bu kasılmalar çoğu zaman karında oluşur, bazen böbreklerde ve vulva bölgelerındede oluşur.Kasılmalar gittikce yoğunlaşır ve uzar. Kasılmaların gerçekten doğum başlangıcı olduğundan emin omak için doktorunuzun size yazdığı antispasmodiklerden için veya fıtil olarak kullanın, eğer sizi rahatlatmazsa doğum başladı demektir.

 

Benzer Yazılar

Yorumlar