Gebelikte (Müphem) Karın Ağrıları

Hamilelik döneminin en sık karşılaşılan rahatsızlıklarından bir tanesi de karın ağrılarıdır. Anne adaylarını en fazla zorlayan etkenlerden bir tanesi olan karın ağrıları tam olarak hangi etkenlerden dolayı oluşur ve tedavi aşamasında neler yapmak gerekir? Gelin uzman tavsiyelerine birlikte bakalım.
gebelikte karın ağrısı

Hamilelikte, Gebelikte karın ağrısı neden olur? Gebelikte ağrılar ve tedavi yöntemleri

Neden? Gebelikte uterus (rahim) hızla büyürken, uterusu yerinde tutan bağlar bu hıza hemen ayak uyduramazlar. Böylece bu bağlar uterus büyüyerek yukarı çıkarken gerilirler. İşte bu gerilme karında yerini tam olarak tarif edemediğiniz, bazen "bıçak saplanması" hissini veren ağrılara neden olabilir. Gebeliğin ileri dönemlerinde çatınızı oluşturan kemiklerin eklemlerinde doğuma hazırlığın bir parçası olarak ortaya çıkan gevşeme de belli belirsiz ağrı hissi uyandırabilir. Kabızlık da diğer bir "ağrı" nedenidir.

Öneri: Yatarken sol yanınıza yatmanız, ağrı duyduğunuzda pozisyon değiştirmeniz faydalı olabilir. İleri durumlarda doktor önerisine göre ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Karın ağrısının bir tehlike belirtisi olduğunu unutmamalı ve bu ağrıları kendinizce bir nedene bağlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Benzer Yazılar

Yorumlar