Hamilelikte

  • gebelikte-hamilelikte-kasinti-nedenleri-ve-tedavisi

    Gebelikte ( Hamilelikte ) Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

    Gebelik döneminin muhtemel rahatsızlıklarından bir tanesi olan ve anne adaylarına büyük zorluklar yaşatabilen kaşıntı, gebeliğin kendisinden kaynaklanan bir durum olabilir veya gebe olunmayan dönemlerde kaşıntı yapan durumlar gebelik dönemine rastlamış olabilir.

  • hamilelikte-stresin-bebege-etkileri-nelerdir

    Hamilelikte Stresin Bebeğe Etkileri Nelerdir?

    Hamilelikte yaşanması muhtemel; Stres, üzüntü, sıkıntı vb. durumlar bebeğe zarar verir mi? Tamamen ruhsal olan bu problemlerin anne vücudunda yaratacağı etkiler bebeğe de zarar verebiliyor mu? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamile olduğunu bilmeden yapılanlar

Bir kadının hamile kaldığından şüphelenmesini sağlayan ilk belirti genellikle adet gecikmesi olduğu için bu zaman sürecinde hamile olduğunu bilmeden zararlı veya zararsız bazı davranışlarda bulunan hasta sayısı çok fazladır.

Hamilelikte ağlama krizleri

Hamileliket vücutta bir çok sistemde görülen fizyolojik değişikliklerin yanısıra psikolojik değişiklikler, duygusal dalgalanmalar da görülebilir.

Hamilelikte Yürüyüş Yapmak

Hamileler için gebeliğin 3. ayından sonra haftada 3 gün düzenli yürüyüş yapmak faydalıdır. Yürüyüş orta tempoda olmalıdır ve 20-30 dakika kadar yapılması yeterlidir.

Sezaryen ameliyatı öncesinde bilinmesi gerekenler

Sezaryen ameliyatından önceki günlerde hastanın evinde yapması gereken ve hastaneye yatış yapılan gün hastanede uygulanan bazı hazırlıklar vardır. Bunların çoğu diğer ameliyatlardaki hazırlıklara benzemesine rağmen sezaryen ameliyatında doğum gerçekleşmesinden dolayı bazı farklılıklar da içerir.

Gebelikte Zeka Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte yapılan ikili test, üçlü test, dörtlü test gibi testlere genel olarak halk arasında zeka testi denir. Halk arasında zeka testi denilen bu testlerin esas adı doğum öncesi tarama testleridir veya down sendromu tarama testleridir.(prenatal tarama testleri).

Erken doğum hakkında sorular ve cevaplar

Anne adayının son adet tarihinin ilk gününden itibaren başlatılmak kaydıyla, 40 hafta süren gebelik sürecinde, doğum eyleminin 37. gebelik haftasından önce olması durumuna “Preterm Doğum” deniyor.

Hamilelikte seyata çıkacak annelere öneriler

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Nuri Ceydeli, seyahate çıkacak anne adaylarına dikkat etmeleri gereken noktaları anlattı.

Hamilelikte Aşılar

Aşılama annenin, fetusun ve yenidoğanın önlenebilir morbidite ve mortalitesinin azaltılmasında önemli bir etkendir. Aşılama ile annenin ve dolayısıyla fetusun sağlığı korunurken geçen pasif antikorlar sayesinde yenidoğanın ilk altı ayında enfeksiyonlardan korunması sağlanır.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hamilelikte yapılabilecek aşılardan birisi de tetanoz aşısıdır. Kızamık, kabakulak, kızamıkçık, su çiçeği aşısı gibi canlı aşıların gebelikte yapılması sakıncalıdır fakat tetanoz aşısı canlı mikroorganizma içermediğinden dolayı gebelikte güvenle yapılabilecek bir aşıdır.

Hamilelikte Su Çiçeği ve Zona

Suçiçeği çoğunlukla çocuklukta geçirilen ve ömürboyu bağışıklık bırakan bir virüs enfeksiyonudur. Gebelikteki önemi ise anne adayının su çiçeği geçirmekte olan veya daha sonradan su çiçeği olduğu anlaşılan biriyle (genellikle çocuk) temas etmesi durumunda bunun bebeği üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı konusunda endişeye kapılmasıdır.

Hamilelikte Tüylenme Neden Olur?

Hamilelik döneminde kadınların vücutlarında belli değişimler gözlenmektedir. Bu değişimler genellikte kadınları tedirginliğe düşürmektedir. Hamilelikte vücutta tüylenme durumu da kadınları en çok rahatsız eden durumlardan biridir.

Hamilelikte Doğum Endişesi ve Korkuları

Hamilelik dönemi tüm kadınlar için heyecan verici bir bekleyiş demektir. Bu heyecan duygusu yanında ayrıca endişe ve korku duyguları da mutlaka yaşanmaktadır. Ama doğum yaklaştıkça bu endişeli ve korkulu bekleyişler nedeniyle, çoğu anne adayı bu güzel günlerin heyecanını tam anlamıyla yaşayamamaktadır.

Hamilelikte Reflü

Hamilelik döneminde en çok mide şikayetleri görülmektedir. Bunların en başında da reflü gelmektedir. Reflü, basit olarak midedeki asitin yemek borusuna geri kaçması olarak tarif edilebilir ve çoğu anne adayının şikayetleri arasındadır. Hamileliğin ileri aylarında rahmin de büyümesine bağlı olarak reflü daha da sıkıntılı seyreder.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon

Hamilelikte nedeni ne olursa olsun son derece ciddi bir rahatsızlık olan hipertansiyon, yakın takip gerektiriyor.

Hamilelikte Rahim Büyümesi

Özellikle genişlemek suretiyle değişmeye başlayan rahim, büyümekte olan fetüsü (anne karnındaki olgunlaşmamış bebek) 40 hafta boyunca içerisinde barındırır ve korur.

Hamilelikte Panik Atak ve Tedavisi

Hamilelik döneminde ortaya çıkması muhtemel problemlerden bir tanesi de panik atak nöbetleridir. Peki, anne adaylarını en fazla etkileyebilen problemlerden bir tanesi olan panik atak, bu dönem içerisinde tam olarak hangi etkenlerden dolayı olur ve nasıl tedavi edilir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamilelikte Oruç Tutmak Mümkün Mü?

Hamilelik dönemi içerisinde oruç tutabilmek mümkün mü? Hamile bir bayanın oruç tutmaması ne kadar doğru? Gelin cevabına birlikte bakalım!

Hamilelikte Okunacak Dualar

Hamilelik dönemi içerisinde hangi dualar okunmalı? Hamilelikte okumanız gereken tüm duaları sizler için sunuyoruz.

Hamilelikte Migren ve Baş Ağrısı

Hamilelik dönemi yaşayan anne adayları, belli dönemlerde migren rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Peki, hamilelik dönemiyle tam olarak bir alakası olmamasına rağmen, migren bu dönem içerisinde hangi etkenlerden dolayı oluşur ve tedavi aşamasında neler yapmak gerekir? Gelin detaylara birlikte bakalım!

Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelik döneminin getirdiği bazı vücut değişimleri, midede de çeşitli etkiler yaratabiliyor ve belli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyorlar. Bu rahatsızlıklardan bir tanesi de mide yanmaları.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Gebelikte mide bulantısı en sık görülen şikayetlerden birisidir. Hamileliğin ilk aylarında %70-80 oranında görülen bir şikayettir.

Hamilelikte Vajinal Mantar ve Tedavi Yöntemleri

Mantar enfeksiyonu özellikle gebelerde daha sık karşılaşılan bir durumdur ve gebeler için de oldukça sıkıntılı bir durum haline gelir. Peki mantar nedir? Anna karnındaki bebeğe zarar verirmi? Bebeğin doğumunu etkilermi? Gebelik döneminde mantar tedavi edilirmi? Gibi sorularınız varsa, cevabını aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Hamilelikte Karında Sertlik ve Kasılmalar

Hamilelik dönemi içerisinde görülmesi muhtemel olan rahatsızlıklar arasında karında sertleşme ve kasılma problemleri yer alır. Karında sertleşme ve kasılma benzeri şikayetler hamileliğin son aylarında sıklıkla rastlanan şikayetlerdir. Bunlara kasık ağrısı da eşlik edebilir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Gebeliğin erken haftalarında ve ilerleyen aylarda, doğuma yakın haftalarda çeşitli nedenlerle anne adayı zaman zaman karın ve kasık ağrısı hissedebilir. Peki bu ağrılar tam olarak hangi etkenlerden dolayı olur ve nasıl tedavi edilirler? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamilelikte ( Gebelikte ) Yoga

Yoga bütünlük birleşme manasındadır. Yoganın hamilelerde ve diğer insanlarda fiziksel ve ruhsal çok sayıda faydaları belirlenmiştir. Yoga fiziksel ve ruhsal bütünlüğü sağlamayı amaçlar. Yoga çalışmalarında çeşitli hareketler ve nefes alma-verme teknikleri uygulanır.

Hamilelikte Pilates Yapılır Mı?

Hamilelikte döneminde egzirsizin yararları yıllardır zaten bilinir ve önerilir. Son yıllarda bu egzersizlere bir alternatif olarak pilates de yaygınlaşmaktadır. Çeşitli özel merkezlerde pilates eğitimi verilmektedir. Peki pilates anne adaylarına ne gibi kazançlar sağlayabilir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamilelikte Horlama Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelik döneminden önce yaşanmayan ama hamilelik dönemiyle birlikte ortaya çıkan horlama ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Hamilelikte Gaz Sancısı ve Tedavisi

Hamilelik dönemi içerisinde ortaya çıkması muhtemel rahatsızlıklardan bir tanesi de 'gaz sancısı' problemidir. Anne adaylarını epey bir etkileyebilen ve zor durumlar yaşatan gaz sancısı acaba bu dönem içerisinde hangi etkenlerden dolayı oluşur ve nasıl tedavi edilir? Gelin detaylara birlikte bakalım.