Hamilelikte Mantar Neden Olur?

Hamilelik dönemi içerisinde bazı anne adaylarının yaşadığı problemlerden bir tanesi de vücut üzerinde meydana gelen bazı mantarlardır. Gebelikte mantar, kandida özellikle 2. ve 3’üncü ayda sıklıkla görülmektedir.İnce beyaz kaşıntılı bir akıntı mevcuttur. Gebelik üzerine olumsuz etkisi yoktur.
hamilelikte mantar

Gebelikte Mantar Enfeksiyonu (Kandida)
 
   Fakat gebelik esnasında mantar hastalığının yarattığı hoşnutsuzluğu kontrol etmek güç olmaktadır.

    Vajina ph’sında meydana gelen değişiklikler sonucu mantar hücreleri çoğalır ve enfeksiyona yol açar.Gebelikteki hormonal değişiklikler mantar oluşumuna neden olur.
     
    Mantar enfeksiyonu meydana geldiğinde  beyaz ince ,peynir kıvamında akıntı  görülür.Akıntı miktarı fazla olup beraberinde kızarıklık ,kaşıntı,vajina girişinde irritasyon ve huzursuzluk hissi görülür.İdrar yaparken ve ilişki esnasında yanma hissi oluşur.Normal doğum planlanan  hamilelerde doğum kesisinin (epizyotomi) iyileşmesini geciktirebilir.
     
    Gebelikte mantar tedavisi mutlaka bir uzman önerisi ile yapılmalıdır.Gebelikte vajinada mantar tedavisi için hamilelikte mantar enfeksiyonu olduğunda  vajinal kremler ve fitiller kullanılır.Ağızdan alınan hap tedavisi gebelikte ve emzirme döneminde güvenli değildir.Tedavi edilmediğinde normal doğum sırasında bebeğinizin ağzına bulaşabilir ve pamukçuk oluşumuna yol açar.Gebelikte tedavi enfeksiyonun şiddetine göre bazen 10 günü bulmaktadır.Tekrarlama eğilimi gösterir.Gebelikte mantar ilaçları çok dikkatli kullanılmalıdır olası bebeğe yan etkileri daima göz önünde bulundurulmalıdır.

 Hamilelikte mantar enfeksiyonu için önlemler;

ü       Bol pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir.

ü       Tuvalet sonrası önden arkaya temizlik yapılmalıdır.

ü       Yüzme sonrası ıslak mayo ile kalınmamalıdır.

ü       Gebelerde vajinal tampon,vajinal parfüm spreyi,parfümlü günlük ped   ve vajinal duş yasaktır. Bunlar enfeksiyonu ve mantar oluşumunu arttırırlar.

ü       Şekerli gıda tüketimi azaltılmalıdır.Kanda artan şeker oranı mantar hücre çoğalımını arttırır.


   

Benzer Yazılar

Yorumlar