Gebelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

Gebelik döneminde baş ağrısı neden olur, nasıl tedavi edilir? Bu dönem içerisinde baş ağrısına sebebiyet veren tüm etkenleri şimdi sizler için sunuyor ve baş ağrılarınıza çözümler buluyoruz.
gebelikte baş ağrısı

gebelikte baş ağrısı nedenleri, gebelikte baş ağrısı neden olur nasıl tedavi edilir?

Başağrısı, bulantı gibi gebelikte sık görülür. Gebelik başağrıları birden başlar ve birden durur. Zonklayıcı, kafanızı bir lastik bant sıkıyormuş gibi veya migren ağrısı gibi olabilir. Migren ağrıları olanların bazılarında ağrının şiddeti ve sıklığı azalırken bazı bayanalarda bunun tam tersi olur. Bazı ağrılar birkaç dakika bazıları ise tüm gün devam eder.

Çoğu başağrısı ilk 2 tirmesterde görülür ve 2.trimester sonunda kaybolur. 3.trimesterde şiddetli ve sürekli başağrıları yüksek kan basıncının göstergesi olabilir ve hemen hekiminizi bilgilendirmeniz uygun olur.
Başağrısını durduracak ilaç dışında terapiler  

Pozisyonunuzu yavaş değiştiriniz. Beyninize kan akışını etkileyecek her türlü hareket başağrısına sebep olabilir. Yatmaktan oturmaya, oturmaktan kalkmaya hareket ederken nabız ve kan basıncı yeterli kanı beyne pompalamak için ayarlama yapar. Gebelikte rahim kanın

büyük bçlümünü hapsettiği için beyne giden kan azalmıştır. Sabah yataktan kalkarken veya akşam koltukta kalkarken başdönmesi, baygınlık veya başağrısı hissedebilirsiniz.
 

Kan şekerinizi sabit tutunuz. Kan şekerindeki düşmelere açlık başağrısına neden olur. Sık aralıklarla yemek yemek bunu önleyebilir.
   

Taze hava alınız. Havasız, kötü havalandırılan, aşırı ısıtılmış, veya kirlilik dolu odalar sinüs dolgunluğuna ve başağrılarına neden olabilir. Sigara dumanı olan odalardan uzak durunuz. Kalabalık bir odada kapı kenarında oturmak arada dışarıya çıkarak taze hava almak açısından önemlidir.
   

Kışın kalorifer çalışırken hafif aralık pencerenin yanında oturup kuru havadan uzak durmak iyidir.
   

Eğer yeni yapılan ofis binalarında çalışıyorsanız aralarda lutfen lobiye gidip dışarda biraz temiz hava alınız. Eğer bu zamanı asansörde geçiremiyorsanız kendinize hava iyonizörü alınız. Negatif sarjlı iyonlar ofislerdeki havanın kalitesini yükseltir.

Başağrısı için 3 basit doğal tedavi deneyiniz.

Gebelik ağrılarını tedavi etmenin en kolay yolu öncelikle bunu engellemektir. Ancak sakin mizaçta, düzenli yemek yiyen, temiz hava soluyan gebe bayanlarda da başağrısı olabilir..

1. Kafa masajı. Konforlu bir yere yatınız ve eşiniz yada arkadaşınızın ağrı noktasında dairesel olarak hafa derinizi kafatasınız üzerinde hareket ettirecek sertlikte masaj yapmasını isteyin. Değişik pozisyonlar deneyin. Yere uzanın, eşinizin arkadan diz çökerek masaj yapmasını isteyin yada siz koltukta otururken arkadaşınızın ayakta masaj yapmasını isteyin. Masaj terapistine de masaj yaptırabilirsiniz.

2. Sinüs yıkama. Gebelik hormonları sinüslerde şişmeye vneden olur. Bu kötü havalandırılmış, aşırı sıcak veya havasız odalarda özellikle kışın şiddetlenir. Yüz buharı deneyiniz. Masaya buhar banyosunu koyun ve dirseklerinizi masaya desteklerken yüzünüzü buhara 20 dakika tutunuz. Bu esnada müzik dinlemek veya rahatlatıcı olacaktır.

3. Boş kafa ve kapalı gözler. Başağrısında ilk yapılacak karanlık, sessiz bir odada yatmaktır. Gebelik egzersizleri sırasında öğrendiğiniz gevşeme ve görsel teknikleri kullanınız.

Eğer tüm korunma yöntemlerini ve ev tedavilerini kullandınız ve hala başağrısı geçmediyse hekiminize danışınız. Asetominofen içeren preparatlar uygun olacaktır.

Hekiminize danışmadan ağrı kesici almayınız.

Benzer Yazılar

Yorumlar