Hamilelik Soru Cevaplar

  • hamilelikte-denize-girilir-mi

    Hamilelikte denize girilir mi?

    Hamileliğinin büyük bir bölümü yaz aylarına denk gelen anne adayları bu dönem içerisinde denize girip giremedikleri konusunu her zaman merak etmişlerdir. Peki hamilelerin denize girebilmeleri gerçekten mümkün müdür? Gelin detaylara birlikte bakalım.

  • gebelikte-bas-agrisi-neden-olur

    Gebelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

    Gebelik döneminde baş ağrısı neden olur, nasıl tedavi edilir? Bu dönem içerisinde baş ağrısına sebebiyet veren tüm etkenleri şimdi sizler için sunuyor ve baş ağrılarınıza çözümler buluyoruz.

Sezaryen dikişleri nasıl geçer?

Sezaryen ameliyatında uterus, fasya, cilt altı, cilt gibi çeşitli dokulara katmanlar şeklinde dikişler konularak ameliyata son verilir. Cilt kapatılması için atılan dikişler hem kozmetik açıdan hem de yara yerinde enfeksiyon, açılma v.b komplikasyonlar gelişmesini önlemek açısından önemlidir.

Doğum çantasında neler olmalı?

Doğum için hastahaneye giderken valizimde neler olmalı? Bu soru her anne adayının kafasında dolanıp duran bir sorudur. Eğer sizde bu konuda belli sıkıntılar yaşıyorsanız gelin aklınızdaki soruları birlikte cevaplandıralım!

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Her tür kısırlık durumunda tüp bebek (IVF veya ICSI) uygulaması yapılamaz. Bazı kriterler varlığında IVF veya ICSI şeklinde tüp bebek uygulamaları yapılabilir. Bunlar:

Hamilelikte Namaz Nasıl Kılınır?

Hamile bir kadının namaz kılması gerekir. Adil, yani dinin asgari farzlarını yapan ve büyük günahlardan sakınan uzman bir doktor, namaz kılarken ayakta durmasının sakıncalı olduğunu söylemişse, bu durumdaki bir hâmile namazlarını oturarak kılabilir.

Hamilelikte Namaz Nasıl Kılınır?

Hamile bir kadının namaz kılması gerekir. Adil, yani dinin asgari farzlarını yapan ve büyük günahlardan sakınan uzman bir doktor, namaz kılarken ayakta durmasının sakıncalı olduğunu söylemişse, bu durumdaki bir hâmile namazlarını oturarak kılabilir.

Hamilelikte Mantar Neden Olur?

Hamilelik dönemi içerisinde bazı anne adaylarının yaşadığı problemlerden bir tanesi de vücut üzerinde meydana gelen bazı mantarlardır. Gebelikte mantar, kandida özellikle 2. ve 3’üncü ayda sıklıkla görülmektedir.İnce beyaz kaşıntılı bir akıntı mevcuttur. Gebelik üzerine olumsuz etkisi yoktur.

Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Hamilelik dönemini yaşayan kadınların beşte birinin şikayetçi olduğu durumlardan bir tanesi de husursuz bacak sendromudur. Ağrılı ve istenmeyen bir durum olan bu rahatsızlık hamile kadınlara belli zorluklar yaşatabilir.

Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanabilir?

Normal gebelik süresi son adetin başladığı tarihten itibaren 40 haftadır. Tahmini doğum tarihi son adetin başladığı tarihe 7 gün eklenip 3 ay geriye gidilerek pratik bir şekilde hesaplanabilir. Burada tahmini doğum tarihi denilen doğumun olabileceği son tarihtir.

Kürtaj İşlemi Hangi Amaçla Kimler Tarafından Yapılır?

Genel olarak gebelik sonlandırma amacıyla yapılan özel bir uygulama olan kürtaj, bu amacının dışında ayrıca biopsi veya tedavi amaçlı da uygulanabilir.

Hamilelikte Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelik dönemi içerisinde meydana gelmesi muhtemel rahatsızlıklardan bir tanesi de anne adaylarının yaşayabildiği kaşınma problemidir. Hamileliğin en büyük sıkıntılarından olan bu rahatsızlık hangi etkenlerden dolayı olur ve nasıl tedavi edilir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamilelikte Kanama Olabilir Mi?

Hamilelik dönemi içerisinde kanama olması normal mi? Bu dönem içerisinde oluşan kanamalar anne ve bebek sağlığını ne gibi olumsuzluklara doğru sürükler? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamilelik Şekeri Nedir?

Toplum içerisinde gebelik şekeri veya hamilelik şekeri olarak adlandırılan bu hastalığın tam adı gestasyonel diabet'tir. Gebeliğe bağlı şeker hastalığı veya hamileliğe bağlı şeker hastalığı gibi adlandırmalar da kullanılır.

Gebelikte Sık İdrara Çıkma İsteği Neden Olur?

Gebelik döneminde ortaya çıkması muhtemel etkenlerden bir tanesi de anne adaylarının yaşadığı 'sık idrara çıkma' durumlarıdır. Peki anne adaylarını belli zaman aralıklarında zor duruma düşürebilen bu durum tam olarak hangi nedenlerden dolayı gerçekleşebilir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamilelikte X-Ray Cihası Zararlı Mı?

Hamile kadınların akıllarını en fazla kurcalayan ve cevap aradıkları sorulardan bir tanesi de 'hamilelik ve x-ray' cihazı ile başlayan sorudur. Birçok anne adayı bu konuda bilgilenmek ve detayları öğrenmek ister. Öyleyse gelin uzmanların bu konu hakkında söylediklerine birlikte bakalım.

Gebelik Zehirlenmesi Nedir? Neden Olur?

Halk arasında gebelik (hamilelik) zehirlenmesi olarak bilinen rahatsızlığın gerçek adı preeklampsidir. Hamilelik dönemi yaşayan birçok anne adayının başına gelebilen bir çeşit rahatsızlık olan bu etken, acaba tam olarak hangi etkenlerden dolayı olur ve nasıl tedavi edilir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Gebelikte Mide Yanması Neden Olur?

Gebelik dönemi içerisinde yaşanan en temel rahatsızlıklardan bir tanesi de mide yanmasıdır. Peki anne adaylarını fazlasıyla zorlayabilen bu rahatsızlık tam olarak hangi etkenlerden dolayı oluşur ve nasıl tedavi edilmelidir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Gebelikte ( Hamilelikte ) Halsizlik Nedenleri

Hamilelik döneminin en fazla karşılaşılan zorlukları arasında anne adaylarının yaşadığı halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik halleri yer alır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında daha sık görülebilen bu haller, anneleri hayattan soğutan temel etkenlerdirler. Peki, bu durumların kronik hale gelmesi nasıl engellenebilir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik dönemi yaşayan anne adaylarının en fazla merak ettikleri konulardan bir tanesi de hiç kuşku yok ki 'doğumun tam olarak nasıl başladığı' konusudur. Peki, normal bir doğumun gerçekleşmeye başladığı tam olarak nasıl anlaşılır? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Düzenli ve sık aralıklarla şiddetli sancıların hissedilmesiyle birlikte başlayan normal doğum, tam olarak ne kadar sürebilir? Normal doğum yapacak olan kişilerin en fazla merak ettikleri bu etken ile ilgili gerçekten önemli bilgiler sunuyoruz. Eğer normal doğum hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka aşağıdaki yazı dizisine bir göz atmalısınız.

Gebelikte Epilasyon Yapılır Mı?

Hamilelik dönemi içerisinde anne adaylarını en fazla düşündüren etkenlerden bir tanesi de hiç kuşku yok ki tüylenme sorunlarıdır. Ama korkmaya ve bu durum karşısında endişelenmeye hiç gerek yok çünkü, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gökçen Erdoğan'ın özel bilgileri ile bu etkenlerden rahatlıkla kurtulabileceksiniz.

Gebelikte Dörtlü Tarama Testi Nedir?

Gebelikte dörlü test (Quadruple test) nedir ve nasıl yapılır? Bu test ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları şimdi sizler için sıralıyoruz. Gebelikte dörtlü test hakkında öğrenmeniz gereken tüm bilgileri aşağıdaki yazı dizimizde bulabileceksiniz.

Hangi Günlerde Hamile Kalınır?

Hamile kalmak konusunda ısrarcı olan ama bir türlü istediğini elde edemeyen anne adaylarını bir de aşağıdaki bilgileri yakından takip etmeye davet ediyoruz. Hamile kalmak isteyenlere özel günler sunan uzmanlar, belli zaman aralıklarında hamile kalabilmenin mümkün olduğundan bahsediyorlar. Peki ama hangi günlerde hamile kalınabilir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamile Kalmayı Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılmalı?

Hamile kalmak isteyen anne adaylarına çok özel tavsiyelerimiz var. Eğer hamile kalmak konusunda ısrarcıysanız ve bu etkeni bir an önce hayata geçirmek gibi bir niyetiniz var ise mutlaka aşağıdaki tavsiyelere bir göz atmalısınız. Hamile kalmanızı hızlandırabilecek çok özel tavsiyeler ile sizlerleyiz.

Hamilelikte İyot Eksiliği Neden Olur?

Hamilelik döneminde yaşanması muhtemel etkenlerden bir tanesi de iyot eksikliğidir. Hamilelik anabolik bir durum olduğu için hamilelikte tiroid hormonları yapımı artar ve dolaylı olarak iyot ihtiyacı ortaya çıkar. Peki bu dönem içerisinde yaşanan bu durumu eski haline getirebilme konusunda yapılabilecekler nelerdir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Gebelikte Depresyon Neden Olur?

Gebelik döneminin muhtemel rahatsızlıklarından bir tanesi de depresyondur. Gebelikte depresyon görülme oranı ise %9 civarındadır. Peki, bu dönem içerisinde yaşanması muhtemel bu ruhsal problem tam olarak hangi etkenlerden dolayı oluşur ve nasıl tedavi edilir? Gelin detaylara birlikte bakalım...

Gebelikte Bulantı Neden Olur?

Gebeliğin başlangıcında sıklıkla görülebilen rahatsızlıklardan bir tanesi de hiç kuşku yok ki mide bulantısıdır. Bu bulantılar ise kusmayla, iştahsızlıkla ve belli kokulara karşı aşırı hassasiyetle beraber olabilir.

Hamilelikte denize girilir mi?

Hamileliğinin büyük bir bölümü yaz aylarına denk gelen anne adayları bu dönem içerisinde denize girip giremedikleri konusunu her zaman merak etmişlerdir. Peki hamilelerin denize girebilmeleri gerçekten mümkün müdür? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl ve Ne Zaman Belli Olur?

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti tam olarak nasıl, kaçıncı haftalarda anlaşılır? Bebeğin cinsiyetinin ne zaman belli olduğu konusunda bilgiler edinmek istiyorsanız mutlaka aşağıdaki bilgilere bir göz atmalısınız.