Gebelikte 9. Hafta

Gebeliğin 9. Haftasında oluşan gelişmeler nelerdir? Gebeliğin 9. haftasında oluşan tüm değişim ve gelişimleri sizler için sınıflandırıyoruz. Eğer gebeliğin bu haftasıyla ilgili detayları öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki özel tüyolara mutlaka yakından bir göz atmalısınız.
Gebelikte 9. Hafta

Gebelikte 9. Hafta değişimleri nelerdir? Bebeğin 9. Haftasındaki ultrason görünümü nasıldır?

Gebelikte 9. hafta da bebeğin hareketlerinde artış olmaya başlar fakat anne adayı hala bu hareketleri hissetmez. Nadiren de olsa bazı anne adayları hissettiklerini söyleseler de bu durum onlar için yanılmaktan öteye gitmez. Bebeğin hareketi olarak zannettiği hareketlenmeler uterusda oluşan gelişmeler ve büyümeden ötürü bağırsaklarda oluşan hareketlenmelerdir. Anne adayı bu
hareketlenmeleri bebeğin hareketi sanabilir.

Bu haftaya kadar bebeğin kafası en büyük organıdır. Bebekte henüz yoktur. Boyun olmadığı içinde küçücük beden, kafayı taşıyamamaktadır. Bu nedenle bebeğin kafası öne doğru eğik ve bebek C şeklindedir. 9 Haftalık gebelikte bebeğin boyun yapısı yavaş yavaş oluşur. Önümüzdeki haftalardan itibaren bebeğin vücudu gelişip boyun kısmı da iyice uzayacak ve bebek C şeklinden kurtulacaktır.

Bebeğin bütün organları 9 haftalık gebelik itibari ile taslak halinde oluşmuştur. Kalp kasları organların yapısı oluşur oluşmaz oraya kan pompalar. Kan dolaşımı gerçekleşen tüm organlar hemen çok hızlı olarak çalışmaya başlar. Çalışan organlar güçlenir ve hızlı bir şekilde kaslar büyür. Bebeğin hareketleri önümüzdeki haftalarda hızlanmaya başlayacak ve baş döndüren bir gelişim ile bebek büyüyecektir.

9 haftalık hamilelikte bebeğin göz kapakları oluşur. Göz retinası da iyice gözükmeye başlar. Bebeğin su gibi olan dokuları artık sertleşip kıkırdak bir yapı oluşur. Beyin bebeğin en büyük organı olmaya devam etmektedir. Bebeğiniz de hareketlenmeler devam etmekte ve hareketlendikçe bebeğin kasları güçlenmektedir. Fakat hala anne adayı bu hareketleri hissedememektedir. Ayrıca anne adayı çok ister ise ve denk gelirse ultrason dalgaları hareketlenmeleri yakalayabilir. Bu hafta itibari ile embriyo görüntüsü yok olmuş daha çok insan yavrusu görüntüsü oluşmuştur. Fetusun kuyruğu da artık yoktur.

Gebelikte 9. Hafta da bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bu haftada bebeğin ultrason görüntüsü şöyledir:

Gebelikte 9. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu hafta da bebeğin kilosu 3 gram boyu ise 25 milimetredir.

Gebelikte 9 haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Anne adayının bulantıları devam etmekte, yemek kokuları işkence gibi gelmektedir. Anne adayı ruhsal açıdan da daha sinirli daha hassas, daha duygusal bir dönem geçirmektedir. Bu hamilelik sürecinde anne adayının tüm kaprislerine karşı sabırlı olunmalıdır. Anne adayı halisinasyonlar görebilir ya da hayalinde oluşan bazı şeyleri gerçek sanabilir. Bu gibi durumlar gayet normaldir.

Benzer Yazılar

Yorumlar