Gebelikte 8. Hafta

Gebeliğin 8. haftasıyla birlikte oluşan değişimler nelerdir? Gebeliğin 8. haftasında ortaya çıkan tüm etkenleri sizler için sıralıyoruz. Gebelikte 8. hafta konusunda bilgilere sahip olmak istiyorsanız mutlaka aşağıdaki özel bilgilere bir göz atmalısınız.
Gebelikte 8. Hafta

Gebeliğin 8. Haftasında meydana gelen değişimler nelerdir? Gebelikte 8. hafta ultrason görüntüsü nasıldır?

Bu hafta itibari ile bebeğiniz azar azar kıpırdanmaya başlar. Bebeğin hareketlerini maalesef 8 haftalık gebelik döneminde hissetmek mümkün değildir. Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için kasları henüz hiç gelişmediği için anne adayı çok istese de bebeğin hareketlerini hissedemez. Bebeğin o minnacık hareketlerini, rahmin içinde bulunduğu amniyon sıvısı emer ve anne bu minik hareketleri hissedemez.

8 haftalık gebelikte bebeğin ağız içi ve damakları oluşur. Bu dokular hem çok şeffaf hem de oldukça naziktir. Henüz kıkırdak yapısı bile oluşmamıştır. Hafif sertleşme vardır. Buna rağmen çok şaşırtıcı olsa da diş ve damakların kökleri oluşur. 8 haftalık gebelikte en önemli gelişme bebeğin kulaklarının taslak olarak oluşması ve hafif hafif karışık uğultu gibi sesler işitmesidir.

Bu hafta bebeğin akciğerleri oluşur ve bebeğin doğumuna kadar gelişmeye devam eder. 8 haftalık gebelikte bebeğin iskelet olarak tüm şekli oluşmuştur henüz kıkırdak bile olmasa taslak olarak belirgindir ve yavaş yavaş sertleşir. Bebeğin elleri ve parmakları gelişim olarak tam ama parmaklar hala perdeli bir şekildedir. Bebeğin organları henüz ince zar şeklinde oluşmaya başlamaktadır.

Gebelikte 8. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bu hafta bebeğin ultrason görüntüsü böyledir:

Gebelikte 8. Hafta da bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

Gebelikte 8 haftada bebeğin kilosu sadece 2 gr.dır. Boyu ise tam olarak 15 milimetredir.

Bu hafta hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Gebelikte 8. Hafta itibari ile anne adayında şikâyetler hat safhadadır. Anne adayının midesi bulanıyor ve yaşamaktan adeta bıkıyor. Nefes almak bile anne adayı için büyük birçok sıkıntıdır. Anne adaylarının genelinde dışarıda soluduğu hava bile kokar ve nefes dahi almak istemezler. Hamilelikte hassasiyetler kişiye göre değişir. Bazı anne adayları yağan yağmur kokusundan bile etkilenir. Bu hafta
anne adayları hamile olduklarına pişman bile olabilirler. Bu derece yoğun mide bulantısı hamile anne adayının psikolojisini ciddi bir şekilde bozar. Anne adayı bu dönemde oldukça nazlı olur. Baba adaylarına ise bir hayli sabır gereklidir.

Benzer Yazılar

Yorumlar