Gebelikte 40. Hafta

Gebelikte 40. Hafta gelişmeleri nelerdir? Gebelikte 40. Hafta değişimleri ve Gebeliğin kırkıncı haftasında ortaya çıkması muhtemel tüm etkenleri şimdi sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin bu haftasıyla ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara isterseniz gelin birlikte bakalım.
Gebelikte 40. Hafta

40. hafta itibari ile gebelik sonlanacak yani doğum yapılacaktır. Bebeğin doğunca vücut ısısını ayarlayacak yeterince yağ depolanmıştır. Anne adayı bebeği ilk altı ayında enfeksiyon riskine karşı korumak için antikor üretmeye devam eder ve bebeğin emzirilmesi ile bu antikorlar savunma mekanizmasını geliştirmede görev alır.

Gebelikte 40. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?       

Bebeğin görüntüsü aynen böyledir.

Gebelikte 40. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu hafta da bebeğin ortalama ağırlığı 2. 75 – 4 kilo kadardır. Boy uzunluğu ise, 48 – 55 cm arasında seyreder. (Ancak her bebek aynı ölçülerde doğmaz)kafatası kemikleri henüz tamamen yapılanmamış olduğundan doğum kanalından rahatlıkla geçebilir.

Gebelikte 40. hafta hamile anne adayındanasıl değişiklikler olur?

Gebeliklerin bir kısmında doğum 40. Haftayı geçerek 41. Ya da 42. Hafta da gerçekleşir. Ancak doğumun 42. Haftayı geçmesine doktor izin verilmez. Bu arada anne adayı oldukça fazla kilo almıştır. Gebeliğin ilk dönemlerinde yaklaşık 2 – 3 kilo alan anne artık gebeliği neredeyse 15 kilo alarak tamamlar.

Gebeliğin sona yaklaşması ile mide ekşimeleri iyice artar. Kasılmalar şiddetini artırır. Ancak doğum kasılması olup olmadığı nasıl anlaşılır? Eğer bu kasılmalar yürürken ya da başka hareketler ile azalıyor ise doğum sancısı değildir. Eğer kasılmalar belli aralıklar ile düzenli bir şekilde devam ediyor ise artık doğum zamanının geldiğini göstermektedir. Bağırsaklar gebelik boyunca darbe aldığı ve son hafta itibari ile hala darbeye maruz kaldığı için ishal başlayabilir. Bağırsakta oluşan değişimler doğumun çok yakın olduğunun habercisidir. Son hafta bacaklarda kramplar oluşmaya başlar.

40. hafta bebeğin hareketleri artık oldukça yavaşlar. Ancak tamamıyla hareketsiz kalmaz. Anne adayı artık uyumak da iyice zorlanır. Enerji azalması olur. Sürekli uyuklama hali olur. Ancak çok normal bir durumdur ve endişelenmeye gerek yoktur.

Benzer Yazılar

Yorumlar