Gebelikte 39. Hafta

Gebelikte 39. hafta gelişim ve değişimleri nelerdir? Gebeliğin otuzdokuzuncu haftasında ortaya çıkması muhtemel tüm gelişmeleri şimdi sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin bu haftasıyla ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.
Gebelikte 39. Hafta

Gebelikte 39. hafta gelişim ve değişimleri nelerdir? Gebeliğin otuzdokuzuncu haftasın bebeğin görüntüsü nasıldır? Ultrason

Gebelikte 39. haftada bebekte ne gibi değişiklikler olur?

Bebeğin beyin gelişimi tam hızıyla devam etmektedir. Artık doğmak için sabırsızlanmaktadır. Vücudunda depolanan yağ katmanı gün geçtikçe büyümektedir. Bu nedenle doğumun arkasından vücut ısısını kontrol edebilir.. Beyin gelişimi bebeğin doğumunu takip eden üç yıl devam eder.

Anne karnında pembemsi cilt rengi beyazlaşmaya başlar. Derinin alt kısmında ki yeni deri tabakaları gelişmeye devam eder. Kafası bu aşamada pelvise düşmüş olur.

Gebelikte 39. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bebeğin görüntüsü böyledir.

Gebelikte 39. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?   

Bu haftada bebeğin ağırlığı ortalama 3 – 3 buçuk kilo arasında değişim gösterebilir. Boy uzunluğu ise yaklaşık olarak 48 – 52 cm kadar olur. Tabii bu ölçülerden daha yüksek ya da daha düşük ölçülerde doğan bebeklerde vardır. Vücut ağırlığı ve boy uzunluğu artık çok değişmez. Ancak beyin gelişimi son hızıyla devamlılığını sürdürür

Gebelikte 39. Haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Artık her an doğum gerçekleşebilir. Kasılmalar, amniyotik sıvının bulunduğu zarın kırılması ile suyun gelmesi, kan gelmesi gibi belirtiler doğumun yaklaştığı anlamına gelmektedir. Bu aşamada doğuma bir hafta kadar bir zaman kalmıştır ve anne adayı artık çok duygusaldır. 39. Haftaya kadar ortalama 11 – 15 kilo kadar alınması gerekir.

Mide ekşimesi ve hazımsızlık çok üst düzeydedir. Ancak doğum ile birlikte geçecektir. Doğuma kadar bol su içmek rahatlatmaktadır. Kasılmalar düzenli ve şiddetli bir şekilde devam eder. Bebek artık pelvise baskı yaparak anneyi rahatsız eder. Pelvise uygulanan baskı ile adet sancılarına benzer ağrılar ve kramplar yaşanabilir. Doğum yaklaştıkça bağırsak kasları gevşeyerek ishale yol açabilir. İshal ile beraber mide bulantısı da oluşabilir. İshalin neden olacağı su kaybını önlemek için bol miktarda sıvı tüketmek yararlı olur.

Son haftalar ile beraber sırt ağrıları daha dayanılmaz bir hal alır. Ağrılar sıcak su ile yapılan banyolar ile biraz da olsa hafifleyebilir.

Benzer Yazılar

Yorumlar