Gebelikte 38. Hafta

Gebelikte 38. Hafta değişim ve gelişimleri nelerdir? Gebeliğin otuzsekizinci haftasında ortaya çıkması muhtemel tüm etkenleri şimdi sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin bu haftasıyla ilgili merak ettiğiniz tüm detayları aşağıdaki makalemizden öğrenebilirsiniz.
Gebelikte 38. Hafta

Gebelikte 38. Hafta Hamilelikte otuzsekizinci hafta bebeğin görüntüsü görüntüleri, sizdeki ve bebekteki değişiklikler hakkında bilgiler.

Büyüme evresi yavaşlar ve yağ depolama işlemi devamlılığını sürdürür. Cinsiyeti erkek olan bebekler kız bebeklerden daha fazla miktarda yağ depoladığı için kız bebeklerden daha ağır doğabilirler. Anne de kilo alma artık yavaşlar ya da tamamen durur.

Bebeğin artık yanakları ve emme gücü gelişir. Amniyon sıvısını yuttuğu için bağırsaklarında artık maddeler depolanır. Bu artık maddeler bebeğin ilk dışkısı ile dışarı atılır. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek ise ve inmemiş testis problemi yoksa testisler torba içerisine artık inmiş olur. Şayet bebeğin cinsi kız ise vajina tamamen belirginleşmiştir.

Bebeğin karın çevresi ve baş çevresi neredeyse eşit ölçülerde olur. 38. Haftada bebek kilo almaya devam edebilir. Kilo alımı dışında bebekte dikkat çekici bir değişiklik gözlenmez. Bebek tamamen geliştiği için anne rahminde rahat hareket edemez.

Gebelikte 38. Hafta bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebek yaklaşık olarak 3100gr. Ağırlığında ve popo ve baş arasında ki uzunluğu 35 cm olur. 50 cm dir.

Gebelikte 38. Hafta da hamile anne adayında olan değişiklikler nelerdir?

38. hafta itibari ile doğum sancıları artık yavaş yavaş başlar. Gerçek doğum sancısı düzenli aralıklar ile devam eder. Gerçek doğum sancıları 10 dakika arlık ile 3 defa ortaya çıkabilir. Kasılmalar yaklaşık 1 dakika kadar sürer. Dinlenmek ya da yatmak ile bu sancıların şiddeti azalmaz. Aksine sancıların şiddeti giderek artar. Kasılmalar belli aralıklar ile düzenli bir şekilde devam ediyor ise doğum zamanı gelmiş demektir. Bu aşamada anne adayı sık aralıklar ile tuvalete çıkar. Bu durumda bebek artık pelvise yerleşmiştir. Anne adayı bu dönemde daha fazla akıntı hissedebilir. Vajinal akıntı hafif kanlı olabilir. Karın kaşıntısının şiddeti oldukça artar. Karın kaşıntılarından kurtulmak ya da en aza indirmek için E vitaminli kremler önerilmektedir. Ayak ve bileklerde oluşan şişlikler bu hafta itibari ile daha da artabilir.

Benzer Yazılar

Yorumlar