Gebelikte 36. Hafta

Gebelikte 36. Hafta değişimleri nelerdir? Gebeliğin 36. haftasında ortaya çıkması muhtemel tüm etkenleri şimdi sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin bu haftasıyla ilgili merak ettiklerinizleri aşağıdaki bilgilerden öğrenebilirsiniz.
Gebelikte 36. Hafta

Gebelikte 36. Hafta değişimleri nelerdir? Gebeliğin otuzaltıncı haftasında bebeğin görüntüsü, ultrason

Bu hafta bebeğinizin akciğerlerinin de gelişimini tamamladığı bir haftadır. Akciğerlerinde gelişimi sonrası bebeğin artık tüm vücut olarak doğuma hazır olduğunu söyleyebiliriz. Bu haftadan sonra ki haftalar bebeğin büyümesi için ana rahminde kalır. Bebeğiniz artık tam bir bebektir ve her hangi bir şekilde erken doğum olduğu vakit rahatlıkla yaşayabilir bir durumdadır.

36 haftalık gebelikte bebeğin meme emme kasları oldukça güçlenmiş ve doğar doğmaz meme emecek şekilde kodlanmıştır. Bebeğinizin kafatası yumuşacıktır bu durum bebeğin doğum kanalından rahatça gelişimi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kafatasında ki açıklık ise bebeğin beyninin hala gelişmekte olduğunun işaretidir. Bebek doğduktan bir yıl sonrasına kadar bebeğin bıngıldağı kapanmayacak ve böylece bebeğin beyni gelişecektir.

36 haftalık gebelikte bebeğin bağışıklık sistemi tamamen gelişmiş ve doğum esnasında bebeği herhangi bir enfeksiyondan koruyacak şekilde kuvvetli bir bağışıklığa sahip durumdadır.

Gebelikte 36. Haftada anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bu hafta itibari ile bebek artık doğuma hazır bebeğinizi net bir şekilde görmeniz mümkündür.

Gebelikte 36. Haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

Bu hafta itibari ile bebeğin kilosu 2750 gramdır boyu ise 46 cm dir. Bu haftalarda bebek artık iyice ağırlaşmış ve tam bir kucak dolusu hale gelmiştir.

Gebelikte 36. Haftalık hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta hamile anne adayında artık şişmeler ve rahatsızlıklar hat safhadadır. Annenin bir yandan gücü kalmamış bir yandan da sabrı kalmamıştır. Bebeğin annenin idrar yollarına baskısı artar ve anneyi sık sık idrar yapmaya zorlar. İdrar yollarında sancı ile birlikte yanma gibi rahatsızlıklar söz konusu olabilir. Bebek artık geliyor…

Benzer Yazılar

Yorumlar