Gebelikte 33. Hafta

Gebelikte 33. Haftasında meydana gelmesi muhtemel etkenleri şimdi sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin otuz ikinci haftasında meydana gelen tüm gelişmeleri merak ediyor, anne ve bebeğin bu dönem içerisinde yaşadıklarını öğrenmek istiyorsanız mutlaka aşağıdaki bilgilere bir göz atmalısınız.
Gebelikte 33. Hafta

Gebelikte 33. Haftasında meydana gelen tüm değişimler, Gebelikte 33. Haftasında bebeğin görüntüsü, ultrason

Bu hafta itibari ile anne adayında ellerinde ve ayaklarında şişlikler oluşabilir. Yüzünde ve burnunda da şişmeler oluşabilir. Bunlar geçicidir. Anne adayının yüzünde lekelenmeler de oluşabilir bu lekelerin bir kısmı geçer bir kısmı kalıcı olabilir. Günümüzde çeşitli doğal ve kimyasal ilaçlar ile bu doğum lekelerinin geçmesi mümkündür.

Bebeğiniz anne karnında artık iyice alışmış durumda, gününün bir miktarını uyuyarak bir miktarını dinlenerek bir miktarını tekme atarak ve bu dönüşümü gün boyu tekrar ederek geçirir. Gözleri açık etrafını görür ve göz bebekleri ise karanlıkta büyür, ışıkta göz bebekleri küçülür. Bebeğin deri altı yağlanması tamamlanmıştır. Bu yağlanma bebeğin doğduğunda üşümemesi için çok işine yarayacak, yağlar bebeği sıcak tutacak.

Gebelikte 33. Hafta bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

33. hafta gebelikte bebeğinizin tüm hatları ile kocaman olmuştur.

Gebelikte 33. Hafta da bebeğinizin boyu ve kilosu ne kadardır?    

33 haftalık gebelikte bebeğin boyu 43 cm olmuştur. Kilosu ise 2000 gram olmuştur.

Gebeliğin 33. Haftasında hamile anne adayında olan değişiklikler nelerdir?

33 haftalık gebelikte hamile anne adayının yürümesi artık daha zordur. Ama yinede pes etmemeli ve yürümelidir. Hamile anne adayının tansiyonuna dikkat etmeli ve yükselmesi durumunda hemen uzman bir doktora görünmeli ve gözetim altında olmalıdır. Hamilelikte yüksek tansiyon oldukça risklidir. Hem bebek açısından hem de anne sağlığı açısından çok tehlikelidir. Anne adayının gözlerini bile kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilir, bu nedenle anne adayının tansiyonunun hiç çıkmaması gerekir.

33 haftalık gebelikte annenin sindirim sistemi de anneyi oldukça zorlar. Annenin eğilip doğrulması zorlaştığı için her türlü oturup kalkması sıkıntı olabilir. Anne adayının her işleminde ona yardımcı olacak birilerinin olması onun işini oldukça kolaylaştırır.

Benzer Yazılar

Yorumlar