Gebelikte 31. Hafta

Gebelikte 31. Hafta gelişmeleri hakkında tüm bilinmeyenleri şimdi sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin 31. haftasıyla ilgili merak ettiğiniz tüm etkenleri aşağıdaki bilgilere bir göz atarak öğrenebilir ve gebeliğin bu haftası konusunda önemli bilgiler edinebilirsiniz.
Gebelikte 31. Hafta

Gebelikte 31. Hafta gelişmeleri nelerdir? Gebelikte 31. Hafta bebeğin görüntüsü nasıldır? Ultrason

Bu hafta hamilelikte bebeğin artık büyüdüğü ağırlaştığı bir haftadır. Anne adayı da bir hayli ağırlaşmıştır. Bu haftadan itibaren erken doğum da gelişebileceği için anne ve baba adayı her an her şey olabilir kabilinden hazırlıklarını tamamlamalıdırlar. Ve nereye gideceği nasıl bir plan izleyecekleri taslak olarak oluşmalıdır. Kapının önüne her an hazır olmak üzere hazırlanmış bir çanta ve bebek malzemeleri hazırlanmalı ve anne adayı doğuma giderken kendisine lazım olabilecek her şeyi kapının çıkışına yakın bir yere hali hazırda kullanmak üzere hazırlamalıdır. Malzemeler: bebek bezleri, battaniye, birkaç zıbın, mendil, bebek kıyafetleri gibi kıyafetlerle bebek çantası hazırlanmalıdır.

31 haftalık gebelikte hamile anne adayı en az 11 ila 13 kilo arasında kilo almıştır. Bu artışın daha fazlası da mümkündür fakat ideal olanı budur. Anne adayının göğüslerinde süt denemeleri mevcuttur. Artık birkaç hafta sonra bebek oradan besleneceği için yavaş yavaş süt kanalları açılmaktadır. Anne adayı yavaş yavaş sancıya benzeyen kasılmalar yaşayabilir bu doğum sancısının numunesi hükmündedir. Korkmasın ve bebek doğacak sanmasın.

31 haftalık gebelikte anne adayı sık sık rüya görmeye başlar, hatta halüsinasyonlar görür, inanır gerçek sanabilir. Buda anne adayının hormonlarından kaynaklanır. Anne adayının hormonları relaksin salgılar.

Gebelikte 31. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

31 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 1600 grama ulaşmıştır. Boyu ise 40 cm dir.         

Gebelikte 31. Haftada hamile anne adayının üzerinde oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta itibari ile hamile anne adayı kalsiyum almaya devam etmelidir. Bebeğin kalsiyuma çok ihtiyacı vardır. Anne adayının aldığı kalsiyumdan bebeğin hem kemikleri hem de gelişmekte olan beyni istifade eder. Bebeğin hareketleri artık net bir şekilde hissedilir. Tekmeleri karnın dışından da belli olur. Bu durum anneyi çok rahatsız etse de anne adayı bebeğinin hareket etmesinin verdiği sevinçle hiç umursamaz bile, aksine eğer hareket etmez ise telaşlanır kaygı duyar ve acaba bir şey mi oldu diye endişe duyar.

Benzer Yazılar

Yorumlar