Gebelikte 30. Hafta

Gebelikte 30. Hafta değişim ve gelişimler nelerdir? Gebeliğin 29. haftasında meydana gelmesi muhtemel tüm etkenleri şimdi sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin otuzuncu haftasıyla ilgili belli şeyleri merak ediyorsanız mutlaka aşağıdaki bilgileri okumalısınız.
Gebelikte 30. Hafta

Gebelikte 30. Hafta Hamilelikte otuzuncu hafta bebeğin görünümü görüntüleri ve bebekteki sizdeği değişiklikler

Doğumdan korkan anne adayları bu hafta itibari ile biraz daha korkacaklar, çünkü günleri yaklaşıyor. Artık bebek anne karnında kocaman oldu. Çok hızlı kilo alıyor. Bu aylarda bebeğin ihtiyacından dolayı anne adayının da iştahı oldukça artar. Bebek büyüdüğü için anne adayı çok rahat hareket edemez. Annenin rahat etmesini sağlamak gerekir. Çünkü anne rahat etmez ise bebek de huzursuz olur. Anneyi mutlu etmek gerekir, artık bebek her şeyi hissetmektedir.

30 haftalık gebelikte bebeğin kan hücreleri tamamen oluşmuştur. Bebeğin tüm organları olgunlaşmış ve gelişimini tamamlamıştır.

Gebelikte 30. hafta bebeğin görünümü görüntüleri

Gebelikte 30. Haftada bebeğinizin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu hafta bebeğin kilosu 1400 gramdır. Boyu ise 38 cm. dir.

Gebelikte 30.haftada anne adayında oluşan gelişmeler ve anne adayının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Bu hafta hamile anne adayının sık idrara çıkması gözlemlenir, bebek artık büyümüş ve idrar kesesine baskı yapar. Bu nedenle anne adayı hem idrar yolları enfeksiyonuna çok müsaittir, hem de sık sık idrara çıkarak sıkıntılı bir dönem içerisindedir.

30 haftalık gebelikte hamile anne adayının nefes darlığı çekmeye başlaması normaldir. Hareketleri yavaşlar ve çabuk yorulur. Anne adayı çok terler ve sürekli hararet sıkıntısı olur. Dikkatli olmalı ve yaz mevsiminde dışarıda güneşin altında çok kalmamalıdır. 30 haftalık gebelikte hamile anne adayı eğer kış mevsiminde ise dışarı fazla çıkmamalı ve buzlu alanlarda dolaşmamalıdır. Kendini korumalı ve hastalıklara, enfeksiyonlara karşı dikkatli ve tedbirli olmalıdır.

30 haftalık gebelikte anne adayı bol sıvı almalı ve ayaklarını üşütmemelidir. İç çamaşırlarını sık sık değiştirip( günde en az üç kere) mümkünse ütü ile steril etmelidir. Aksi takdirde kolay enfeksiyon geçirebileceğinden çok sıkıntılar çekebilir. Bebek idrar kesesine baskı yapabilir bu durumda enfeksiyonu tetikler. Anne adayı temizliğe önem vermeli ve dikkatli olmalıdır.

Bu haftada glikoz yükleme testi yapılır. Eğer hamilelikte otaya çıkan şeker yani gestasyonel diyabet varsa bunun tespiti için bu test yapılmalıdır. Yine bu haftada tansiyon yükselmelerine dikkat edilmelidir. Yüksek tansiyon hem bebek hem de anne için riskli bir durumdur.

Anne 28. haftaya ulaştığında beslenmesine daha da çok dikkat etmelidir. Soğuk algınlığına karşı direnli olabilmek için meyve ve sebze tüketimine çok dikkat temelidir. Bol bol C vitamini tüketmelidir.

Benzer Yazılar

Yorumlar