Gebelikte 29. Hafta

Gebelikte 29. Hafta gelişimleri nelerdir? Gebelikte 29. Haftada anne ve bebek ne gibi değişimler gösterir? Gebeliğin 29. haftasında meydana gelmesi muhtemel tüm etkenleri şimdi sizler için sıralıyoruz.
Gebelikte 29. Hafta

Gebelikte 29. Hafta değişim ve gelişimleri nelerdir? Gebeliğin yirmidokuzuncu haftasında bebeğin görüntüsü nasıldır? Ultrason

Bu hafta itibari ile bebeğimiz iyice büyüdü, hamile anne adayımızın karnı da iyice büyüdü anne adayı baya kilo almış oldu. 29 haftalık gebeliklerde anne adayı gebeliğin ilk gününden itibaren en az 11 kilo almış bulunuyor. Bu hafta bebek neredeyse doğacak bir bebek boyutuna gelmiştir. Bebeğin beş duyusu da tam gelişmiş olup bebeğin akciğerleri hariç vücudunda ki tüm organları gelişimini tamamlamıştır. Önümüzdeki haftalarda akciğer gelişimini de tamamlayacaktır.

29 haftalık gebelikte bu hafta kan hücreleri alyuvarlar üretir. Bebek artık bu haftalarda annesini babasını tam duyar. Bebek gözlerini açıp kapatabilir, ana karnında ışığa da alışmıştır. Işıklı bir yer arar kendine. Işığın geldiği yere bakarken gözlerini kamaştırabilir. Bebeğin bu hafta itibari ile bağışıklık sistemi oluşmaya başlar.

Gebelikte 29. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

29 haftalık gebelik de bebeğin kilosu 1250 gram olmuştur. Boyu ise tam olarak 37 cm dir. Bebek artık dünyaya gelmeye hazırlanmaya başlar.

29 haftalık gebelikte anne adayında olan değişiklikler nelerdir?    

Bu hafta itibari ile hamile anne adayında göğüs ucunda iyice hassasiyet ve kabarma oluşur. Göğüsler iyice kahverengi olur. Göğüslerde süt üretimi başlamıştır. Hamile anne adayının tansiyonu düzenli bir şekilde ölçülmelidir. Anne adayı kendini yıpratacak ve zarar verecek bir halde spor yapmasın. Anne adayı artık acil bir duruma kaşı bebeğin tüm doğum hazırlıklarını yapmalı ve hazır bir vaziyette evde durmalıdır. Anne adayı doğum yaklaştıkça nazlanır, psikolojisi hassas, alıngandır. İlgilenip üzmemek gerekir. Hem artık bebek de duyuyor, konuşmalara dikkat etmek gerekir. Anne adayları hamileliklerinin son aylarında daha bir ezgin oldukları için moral ve motivasyon oldukça önemlidir. Anne adayının moralinin sağlam olması bebeğin ruh sağlığı içinde oldukça önemlidir.

Bu haftada glikoz yükleme testi yapılır. Eğer hamilelikte otaya çıkan şeker yani gestasyonel diyabet varsa bunun tespiti için bu test yapılmalıdır. Yine bu haftada tansiyon yükselmelerine dikkat edilmelidir. Yüksek tansiyon hem bebek hem de anne için riskli bir durumdur.

Anne 28. haftaya ulaştığında beslenmesine daha da çok dikkat etmelidir. Soğuk algınlığına karşı direnli olabilmek için meyve ve sebze tüketimine çok dikkat temelidir. Bol bol C vitamini tüketmelidir.

Benzer Yazılar

Yorumlar