Gebelikte 25. Hafta

Gebelikte 25. Hafta değişim ve gelişimleri ile ilgili tüm detayları sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin 25. haftasında bebeğin görünümü nasıl olur? Gebelikte 25. haftada meydana gelen tüm detayları sizler için sıralıyoruz.
Gebelikte 25. Hafta

Gebelikte 25. Hafta Hamilelikte yirmibeşinci hafta bebeğin görünümü görüntüleri ve sizin yaşayacağınız değişiklikler

25. haftada gebelik iyice zorlaşmaya başlar. Yorgunluk hissi artar. Gebeliğe bağlı olarak göz kuruluğu meydana gelir. Bunun için de yapay gözyaşı preparatları kullanabilirsiniz. Gözler artık ışığa daha duyarlı olacaktır.

Gebeliğin 25. haftasında hormonlar oldukça etkili olacaktır. Buna bağlı olarak akıntılar olabilir. Bu durumda pamuklu giysiler giyilmesi ve temizlik konusunda dikkat edilmesi önerilir. Bu akıntılar kokusuz, sarı renkte ve kaşıntı varsa doktora danışılmalıdır.

25 haftalık gebelikte rahim iyice büyüyecektir. Buda hamilede bel ve bacaklarda ağrılara yol açacaktır. Bunun için sıkça hareket edilmeli ılık bir duş alınmalı ve buzla tedavi uygulanmalıdır. Ağrıların artması gibi durumlarda doktor kontrolünde ağrı kesici ilaç alınabilir.

Gebelikte 25. Hafta da yapılması gereken önemli bir aşama var mıdır? Nelerdir?

Evet vardır. Bu dönemde kesinlikle 50 gram şeker yükleme testi yapılmalıdır. Bu evrede çıkan şeker kendini göstermez. Bu yüzden anne ve bebek sağlığı için şeker testi 24–28 haftaları arasında mutlaka yapılmalıdır. Aç veya tok karnına yapılan şeker yükleme testinden 1 saat sonraki şeker ölçümü 140 mg/dl altında olmalıdır.

25. haftada bebeğin durumu nasıldır?  Artık bebeğin kalp atışları duyulmaya başlanır. Anne bebeğe bir adım daha yakınlaşır. Bebeğin cinsiyet özellikleri iyice yerine oturur. Erkek bebekler de testisler erbezi torbasının içine yerleşir. Kız bebeklerde ise vajina oluşumu tamamlanır.

Omurga sistemi eklemler ve bağlar son şeklini alırlar.  Bebeğin tat duyusu gelişmeye başlar. Bebeğin hareket alanı daralmaya başlar. Derisi biraz daha kalınlaşır ancak hala şeffaftır. Artık uyuyup uyanmaya başlar.

Gebelikte 25. Haftada anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?   

25. hafta da bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir. Ultrasonda artık bebeğinizin gülüşlerini bile yakalayabilirsiniz.

Gebelikte 25. Haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

Bebeğin boyu 34 cm’e ulaşırken ağırlığı da 700 gramı bulur. Kalp atışları daha çok hissedilir. Anne adayının karnına kulağınızı dayarsanız duyabilecek kadar bebeğinizin atan kalbini duyabilirsiniz.

Gebeliğin 25. Haftasında anne adayında görülen değişiklikler nelerdir?

Bu hafta itibari ile anne adayının nefesi daralmaya başlar. Artık çok yol yürüyemez ve nefesi tıkanır. Ancak bununla beraber karnı da çok büyümüştür.

Benzer Yazılar

Yorumlar