Gebelikte 24. Hafta

Gebelikte 24. Hafta hafta gelişim ve değişimleri ile ilgili tüm detayları sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin bu haftasında meydana gelmesi muhtemel tüm gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız aşağıdaki bilgilere bir göz atmalısınız.
Gebelikte 24. Hafta

Gebelikte 24. hafta gelişim ve değişimleri, Gebelikte yirmidördüncü hafta bebeğin görünümü ultrason

Gebelikte 24. Hafta Hamilelikte yirmidördüncü hafta bebeğin görünümü görüntüleri ve sizdeği değişimler hakkında detaylı bilgiler.

24 haftalık gebelikte kilo alımında hızlanmalar meydana gelir. Haftada 300 ile 500 gram arasında kilo alınması normaldir. Bu dönemde vücutta şişmeler artmaya başlar. Bu dönemde tansiyon takibi düzenli yapılmalıdır. Yine idrar da albümin bakılarak gebelik zehirlenmesine karşı araştırma gerekir. Bu dönemlerde hem anne adayının hem de bebeğin sağlığına çok dikkat etmek gerektir.

Yine bu dönemde erken doğum riski olabilir. Bunun için erken doğum belirtileri öğrenilmelidir. Erken doğumlar su kaybına sebep olur. Buna karşı özelliklede yazın bol su tüketilmelidir.

Bu dönemde yani 24 haftalık gebelikte diş eti kanamaları görülebilir. Gebelik hormonları sonucu diş eti hastalıkları görülebilir. Bu diş eti hastalıklarına epulis gravidarum adı verilir. Diş etlerinde çekilme görülebilir. Bunun doktora gidilmelidir.  Ayrıca 24 haftalık gebelikte getasyonel diyabet adı verilen hamilelikteki şeker hastalığı görülebilir. Bu hastalık belirti göstermeden ortaya çıkar. Bunun için doktorunuz 24. haftada sizden şeker tarama testi yapılmasını ister. Bu testin yapılması 28. haftaya kadar uzatılabilir.

Gebelikte 24 hafta itibari ile bebeğin gelişimindeki değişikliler şöyledir: 24 haftalık gebelikte bebekte algılar oldukça gelişir. Artık çevresinde olanlara refleks olarak değil de bilinçli olarak cevap verir. Bebek artık öğrenmeye başlar. Özellikle erken doğuma çok dikkat edilmelidir. Çünkü 24. haftada doğan bebekler yoğun bakımda tutulur. 24 haftalık olarak doğan bebeklerin organları özellikle de akciğerleri işlev göremez.

En önemlisi de erken doğan bebeklerde özelliklede bu haftalarda doğanlarda görme de, işitme de ve zihin de bazı sorunlar oluşabilir. Organlar işlevlerini yavaş yavaş görmeye başlar.

Gebelikte 24. Haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

Bu hafta itibari ile bebeğin boyu 32 cm dir. Kilosu ise 600

Gebelikte 24. Haftada anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta itibari ile anne adaylarında yaşadıkları sıkıntılarda bebeğin büyümesine rağmen bir rahatlama görülecektir. Ayrıca anne adayı beslenmesine dikkat etmeli ve sigara içilen topluluklardan uzak duralım.

Benzer Yazılar

Yorumlar