Gebelikte 22.Hafta

Gebelikte 22. Hafta değişimleri ve gelişimleri nelerdir? Gebeliğin 22. haftasında meydana gelen tüm etkenleri açıklamaları ile birlikte sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin bu haftasıyla ilgili gelişmeleri merak ediyorsanız mutlaka aşağıdaki bilgilere bir göz atmalısınız.
Gebelikte 22.Hafta

22 haftalık gebelik hamileliğin ortalarına doğrudur. Yaklaşık beş buçuk aylık hamilelilik dönemidir. Bu dönemde karın yavaş yavaş büyümeye başlar. 22 haftalık gebelikte rahatça hareket edebilirsiniz. Bulantılarda azalma başlamış ve hamileliğin daha rahat geçen dönemidir.

22 haftalık hamilelikte rahim göbek deliğinin 2–3 santim altındadır.  Bulantılar ve kusmanın artık olmadığı bu dönemde mide yanmaları gayet normaldir. Çünkü rahmin yukarı itmesiyle mide asidi göğüs kafesinin altına gelir ve yanmalar başlar. Bu durumda doktora danışarak ilaç alınabilir ve dik oturmak yardımcı olur.

Yine 22 haftalık gebelikte kan miktarında artma görülür. Buna bağlı olarak kanın sıvılaşmasıyla birlikte fizyolojik anemi ortaya çıkar. Bu durum olası gayet normaldir. Gebeliğin 22 haftalığına kadar yol alınması sonucu hormonlarda da değişimler meydana gelir. Bu değişim sonucu eklemlerde gevşemeler olabilir. Buda belde ağrılara yol açacaktır.

Yine bu dönemde kramplar görülebilir. Bunun için zengin kalsiyum içeren gıdalar tüketebilirsiniz. 22 haftalık gebelik döneminde diş etlerinde şişme de görülmesi normaldir. Tabi bunların hepsi her hamilede olacak diye bir şart yoktur. Her bayan farklı bir şekilde hamilelik yaşayabilir.

Peki, 22 haftalık gebelikte bebeğin gelişimi nasıldır? Bebeğin artık bir insan görünümünü almıştır.  22. haftada artık sizi duyabilir hatta tepki bile verebilir. Bunun için bu dönemde bebekle sıkça konuşulmalıdır.

22. haftada bebek büyümeye başlar. Kırmızı kan hücreleri sayısı artar. Kafası vücuduna göre daha da büyür. Boyu uzar. Beyinde gelişme artar. Böylece dokunmayı öğrenerek çevresini tanımaya çalışır. Göz kapakları oluşumu tamamlanır ve oynatmaya başlar.  Erkek bebeklerde sperm yapımı bu haftadan itibaren başlar. Kız bebeklerde yumurtalıklar tam kadro hazırdır.

Gebelikte 22. Haftada anne rahmindeki bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

Bu hafta bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir.

Gebelikte 22 haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?                                        

22 haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 30 cm ve ağırlığı ise 500 gramdır.

Gebelikte 22. Haftada anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta itibari ile anne adayının midesindeki ekşimeler tekrar başlar. Bu durum anne adayını telaşa verir, ama gereksizdir. Bebeğin vücudunun her yerinde çıkmış olan kıllar sayesinde gerçekleşir.ta

Benzer Yazılar

Yorumlar