Gebelikte 21.Hafta

Gebelikte 21. Hafta gelişimleri hakkında tüm gelişmeleri sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin yirmibirinci haftasıyla ilgili bilmeniz gereken tüm etkenleri aşağıdaki bilgilere bir göz atarak öğrenebilmeniz mümkün.
Gebelikte 21.Hafta

Gebelikte 21. Hafta gelişimleri, Gebelikte yirmibirinci hafta bebeğin görünümü ve ultrason

Bu hafta anne adayımızın yavaş yavaş doğum tarihine biraz daha yaklaştığını hissettiği dönem olan 21. Haftalık gebelikte hem anne adayında hem de yeni doğacak olan bebekte bir takım değişiklikler olur. bu hafta itibari ile bebekte oluşan gelişmeler şöyledir. 21 haftalık yeni doğacak olan bebeğin baş ve gövde arasındaki uzaklık yaklaşık 18 cm ulaşmıştır artık.  Bu bebeğin gelişimi için ideal bir rakamdır. 21.haftaya ulaşan bebeğin büyüme hızı yavaşlar.21.hafta gebeliklerde bebeğin kalp kası gelişir. 21.haftalık bebeğin diş etlerin hayatı boyunca kalacağı diş tomurcukları oluşur.21 haftalık bebeğin sindirim sistemine çalışmaya başlar.

Gebelikte 21. Hafta anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bu hafta itibari ile 21 haftalık bebek aynen böyledir.

Gebelikte 21. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu hafta itibari ile bebeğin boyu 29 cm. kilosu ise 450 gramdır.

Gebelikte 21. Haftada  anne adayında olan değişiklikler nelerdir?

Anne adayının doğuma biraz daha yaklaşması nedeniyle vücudu daha da ağırlaşır.Anne adayı 21.haftada menepoz belirtilerini iyiden iyiye hissetmeye başlamıştır. 21.haftalık gebeliklerde anne çok çabuk nefes nefese kalır bunun nedeni ise Karın içerisinde gelişen uterusun başka organlarla beraber diyafram kasına da baskı yapar bu nedenle anne adayı nefes darlığı çekebilir.21. Haftada bebeğin diş gelişimi oluşmaya başlaması nedeniyle anne adayı daha fazla kalsiyum almalıdır.21. Haftalık gebeliklerde idrarın daha yoğun kıvamlı olmasından kaynaklı idrar yolu enfeksiyon riski artar.Anne adayının 21. Haftasında özellikle ayakları şişmeye başlar bunu engellemek için günde iki saat ayakların yukarı kaldırarak dinlenmesi gerekmektedir.Anne adayının bu dönemde tansiyonunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle günde bir kez olmak koşulu ile anne adayının tansiyonu ölçülmelidir.21. Haftalık gebeliklerde anne adayında bel ve sırt ağrıları başlar. Bu ağrıların hafiflemesi için masaj yapılabilir.21. Hafta ve diğer haftalarda çoğu anne adaylarında burun kanaması görülür. Bu kanama kendiliğinden başlar ve uzun sürmez.Bu dönemlerde anne adaylarında şıkça görülen bir başka ağrıda kasık ağrısıdır. Bebeğin büyümesi ile birlikte yapmış olduğu baskıdan kaynaklanan bu durum korkulacak bir durum değildir.Bu dönemde anne adayı diş eti problemi de yaşamaya başlaya bilir. Bu nedenle anne hem bebeğin diş gelişimi hem de kendi diş sağlığı için dışarıdan kalsiyum almaya başlamalıdır.

Benzer Yazılar

Yorumlar