Gebelikte 20. Hafta

Gebelikte 20. hafta değişim ve gelişimleri nelerdir? Gebeliğin 20. haftasıyla birlikte ortaya çıkması muhtemel tüm gelişmeleri şimdi sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin bu haftasıyla birlikte hangi gelişmeler oluşur merak ediyorsanız aşağıdaki bilgilere bir göz atmalısınız.
Gebelikte 20. Hafta

Gebelikte 20. hafta değişimleri, gelişimleri, gebeliğin yirminci haftasında bebeğin görüntüsü nasıldır?

Bu hafta bebeğiniz tam tamına 5. Ayını bitirmiş oluyor. Uzmanlar gebelik müddetini hesaplarken ay olarak hesaplayınca doğum tarihinde yanılmalar oluyordu. Sıfır hata ve doğum haftasını tam tespit için hamilelik dönemini hafta hafta hesaplayarak hamile anne adayının ne zaman doğum yapacağını tahmin edebiliyorlar. 20 haftalık gebelikte bebeğin poposu ve başı orantılıdır. Bebek artık tam bir bebek görünümündedir. Henüz akciğerleri tam gelişmediğinden ani bir doğum halinde yaşama imkanı pek yoktur.

20 haftalık gebelikte beyin ve zekâ olarak bebeğiniz 5 yaşına kadar beyni ve gelişimi tamamlanmıştır ve adeta kodlanmış gibidir. Bu hafta itibari ile bebeğiniz sesleri daha da iyi algılamaya başlamıştır. Bu hafta bebeğiniz, ani çığlıklara, bağrışlara tepki verir aniden sıçrar ve korkar. Yumuşak bir seslenmeyi dahi anlar ve şımarır.

20 haftalık gebelikte bebeğin tırnakları uzar ve adeta rahatsız eder. Bebeğin saçları uzar ve kaşları da bir hayli uzamıştır.

Bu hafta annenin hamilelik döneminin tam yarısıdır. Bu hafta bebeğin gözleri kapalıdır. Fakat bebek yinede açıp kapamaya çalışır. Bebeğiniz göz kapaklarını çalıştırmaya çabalar. İlerleyen haftalarda bebeğiniz gözlerini açıp kapayabilecektir.

20 haftalık gebelikte bebek erkek ise testisleri karın içerisinden testis torbalarına dolmaya başlar. Erkek sperm hücresi çok hassas oldukları için vücut sıcaklığına dayanamaz ölürler. Bu nedenle yaratıcı sperm hücresini dışarıda bir torba içerisine alarak yaratmıştır. Kız bebekler anne karnında bu haftadan itibaren tam tamına 6 milyon yumurta hücresi bulunur. Bebek ilerleyen yıllarda ki tüm yumurta hücrelerini taşır. Bu durum doğunca ve ilerleyen yıllarda daha artmaz bilakis yıllar geçtikçe daha da azalır. Bu haftadan itibaren bebeğin sindirim sistemi tam olarak çalışmaya başlar. Mide artık sindirim yapabilecek seviyeye gelmiştir.

Gebelikte 20. haftada ana karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?    

20 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir.

Gebelikte 20. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?   

20 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 300 ila 400 gram arasında değişir. Boyu ise 25 ila26 cm dir.

Gebelikte 20. Hafta da anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta itibari ile anne adayında bebeğin çıkan saçları ve kılları yüzünden hafif ekşimeler oluşur bu durum ilerleyen haftalarda daha da artar. Hassasiyet ölçüsü kişiye göre değişir.

Benzer Yazılar

Yorumlar