Gebelikte 18.Hafta

Gebelikte 18. Hafta değişim ve gelişimleri nelerdir? Gebeliğin 18. haftasıyla ilgili bilmeniz gereken tüm etkenleri şimdi sizler için sıralıyoruz. Gebeliğin bu haftası konusunda bilgiler edinmek istiyorsanız mutlaka aşağıdaki bilgilere bir göz atmalısınız.
Gebelikte 18.Hafta

Gebelikte 18. hafta gelişimleri hakkında bilgiler, Gebeliğin Onsekizinci haftasın neler olur? Bebeğin görüntüsü nasıldır ?

Bu hafta itibari ile bebeğin kıkırdak dokusu sert bir kıkırdak dokusuna dönmüştür. 18 haftalık gebelikte bebeğin tekmeleri artık daha sık hissedilir fakat hala çevredekilerin hissetmesi henüz mümkün değildir. Sadece anne adayı hissedebilir. Bebek takriben 4,5 aylık olmuştur. Bebeğiniz hafif hafif hareket ediyor hamile anne adayı ise bundan çok mutlu oluyor. Bu haftalarda bebeğiniz her hareketini hissetmeniz mümkün değildir. Zaten emin olun hamile anne adayı da her hareketini hissetmek istemez. Çünkü bir makine gibi bebek sürekli hareket etmektedir. Bebekler hareket edip kaslarını ne kadar çok çalıştırır ve ne kadar çok çırpınırlarsa o kadar çok büyürler.

Hamile anne adayı 18 haftalık gebelikle birlikte kendi kalsiyumuna dikkat etmeli ve mutlaka doktor tarafından tavsiyeli kalsiyum ilacı alınmalıdır. Anne adayı şayet kendi kalsiyumuna dikkat etmez ise, hem bebeğin gelişimi etkilenir, hem de kendi D vitamini eksikliği ile kendine zarar vermiş olur. Çünkü bebek vitamin, fosfor ve mineral ne var ise hepsini anneden alacağı için, aksi bir durumda anne çok yıpranacaktır bu neden ile anne adayları bebek düşünmeden 3 ay evvel fosfor ve çinko bakımından zenginleştirilmiş gıdalar ve özel vitamin hapları kullanmalıdırlar.

18 haftalık gebelikte bebek kendi yerini beynine kaydeder ve canı ister ise şayet yerini değiştirebilir. Ve ya her zaman aynı yere uzanabilir. Anne karnında bebek oldukça mutludur. Annesinin sesine ev ahalisinin sesine alışıktır. Bu nedenle bebek doğduğunda annesini sesini arar.

18 haftalık gebelikle beraber bebek artık ana rahminde kendine yer yapar ve orada uyur. Evet, yanlış okumadınız, uyur. Bebek 18 haftalık gebelik ile beraber bebek günün belli saatlerinde iki saat kadar uyur.

Gebelikte 18. Hafta da anne karnında ki bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bu hafta itibari ile bebeğin ultrason görüntüsü böyledir.

Gebelikte 18. Hafta da bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğin kilosu bu hafta itibari ile tam olarak 150 gramdır. Bebeğin boyu ise 15 ila 16 santimdir.

Gebelikte 18. Hafta itibari ile hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

18 haftalık gebelikte anne adayının en çok kilo aldığı haftadır. Anne adayının artık sabrının tükendiği haftalardan bir haftadır 18. Hafta, hâlbukianne adayının midesi artık bulanmıyor rahat rahat yemek yiyor, iştahı açılmış yediği her yemeği zevk alarak yer. Fakat şimdide bebeğin saçları çıkıyor

Benzer Yazılar

Yorumlar