Gebelikte 17.Hafta

Gebelikte 17.Hafta değişim ve gelişimleri nelerdir? Gebeliğin 17. haftası itibariyle ortaya çıkan etkenler nelerdir? Anne ve bebekte bu hafta ile birlikte hangi değişimler meydana gelir? Gebeliğin 17. haftasıyla ilgili bilmeniz gereken tüm etkenleri şimdi sizler için sıralıyoruz.
Gebelikte 17.Hafta

Gebelikte 17.Hafta ile birlikte neler değişir? Gebelikte 17.Hafta bebek görüntüsü nasıldır?

Bu hafta itibari ile deri altında yağlanma başlar. Bu yağlanma deride ki şeffaflığı gidermek içindir. Elbette ki tek sebep bu değildir. Deri altında ki yağlanmanın mutlaka pek çok faydası vardır.

17 haftalık gebelikte geçtiğimiz haftalardan farklı bir gelişme mevcuttur. Bu gelişme şöyledir bu haftaya kadar plesenta fetustan iri idi. Bu hafta itibari ile fetus da büyüdü ve eşit seviyeye geldi. Bu hafta bebeğin büyümesi ile anne adayı da kilo alır. Bebeğin ciğerleri bu hafta daha da iyi gelişir ve solunum yolları bebeği rahatlatacak kadar iyi çalışır. Hamileliğin bu haftasında bebeğin üriner sistemi tam olarak çalışır. 17 haftalık gebelikte bebeğin kalp atışları iyice hızlanır. Bebeğin kalbi o kadar çok kan pompalar ki neredeyse günde 30 ila 40 kilo kan pompalar. Nabzı oldukça hızlıdır. Kan dolaşımının vücuda ve bebeğin eklemlerine çok faydası vardır. Bebek çok hareket eder bu hareketin amacı ana rahminde bebeğin oksijensiz kalmasıdır. Bebek bol hareket ederek bulunduğu ortamı havalandırır.

Gebelikte 17. Haftada anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

17 haftalık gebelikte bebeğin görüntüsü aynen böyledir. Bebek artık tam bir bebek görüntüsünü bu hafta itibari ile tüm hatlarının uyumu ile belirgin bir şekil almıştır.

Gebelikte 17. Haftada anne karnındaki bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?   

17 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 100 ila 150 gram arasındadır. Bu hafta bebeğin boyu ise 14 cm dir.

17 haftalık gebelikte hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta itibari ile anne adayının karnı biraz daha büyür ve artık anne adayı gebe olduğunu gizleyemez. Ayrıca hamile anne adayının midesinde yanmalar devam ediyor. Bu hafta itibari ile anne adayı D vitamini almaya başlaması gerekir bu arada da hamileliğin ilk haftasından itibaren kan hapı da kullanmalıdır. Anne adayı bebek istemeden üç ay önce düzenli olarak folik asit içmelidir. Sonrasında da ilk üç ay folik asit kullanmalıdır. Bu uygulama bebeğin kemik gelişimi için oldukça önemlidir.

Benzer Yazılar

Yorumlar