Gebelikte 16. hafta

Gebelikte 16. Hafta değişim ve gelişimleri nelerdir? Gebeliğin 16. Haftasında bebeğin görünümü nasıl olur? Onaltıncı haftayla birlikte ortaya çıkan değişimler hakkında bilmeniz gereken tüm etkenleri burada bulabilirsiniz.
Gebelikte 16. hafta

Gebelikte 16. Hafta değişimleri nelerdir? Gebeliğin onaltıncı haftasında bebeğin görünümü nasıldır?

16 haftalık gebelikte bebeğin kasları iyice güçlenmiştir artık daha çok hareket edip su da ki oksijeni artıracaktır. Bu nedenle de bol hareket etmesi lazımdır. Bu hafta bebeğin derisi biraz daha tüylenir ve cildin rengi matlaşır. Hamile anne adayı ise oldukça mustariptirler.

16 haftalık gebelikte bebeğin anne adayına güzel bir sürprizi vardır. Hamile anneyi çok mutlu edecek bir sürprizdir bu anne adayı artık bebeğin tekmelerini, tüm hareketlerini hissetmeye başlar. Bu durum anneyi çok mutlu eder. Sadece anne adayını değil ayrıca baba adayını ve ebeveynleri de oldukça mutlu eder.

Bebek artık annesinin sesini duyduğu zaman mutlu olmaktadır. Anne adayı bebeği ile terapi kurmalı ve sürekli bebeği ile konuşmalıdır. Onunla sohbet etmeli ve iletişimde olmalıdır. Uzmanlar annenin her zaman bebeği ile konuşması gerektiğini, yapılan araştırmalar da bebeği ile konuşan annenin iletişim kuran annenin bebeği ile konuşmayan ve gönül olarak iletişim kurmayan anne adayının bebeği arasında sosyobilite olarak fark olduğu bariz bir şekilde görülmüş ve kanıtlanmıştır. Bebeğin erken konuşmasından tutun da çevresi ile iletişim kurmasına kadar hepsinde anne karnındaki iletişimin farkı oldukça belirgindir.

Gebelikte 16 haftada bebeğin ultrason görüntüleri nasıldır?

16 hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir.

Gebelikte 16. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

16 haftalık gebelikte bebeğin boyu 17 cm dir. Kilosu ise tam olarak 110 gramdır.

Gebelikte 16. Haftada anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu haftadan itibaren anne adayı yüz üstü veya sırt üstü yatmamalıdır. Anne adayı artık yan yatma eğiliminde olmalıdır bunun nedeni bebeğin büyümesi ve anne adayının karaciğerlerine baskı yapmasından ötürü anne adayında ufak ufak ağrılar oluşabilir. Bu nedenle anne adayı  yan tarafına dönük yatmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 15.Hafta başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Yazılar

Yorumlar