Gebelikte 15.Hafta

Gebelikte 15. Hafta değişim ve gelişimleri nelerdir? Gebeliğin 15. haftasında meydana gelen tüm gelişmeler hakkında sizlere önemli bilgiler sunuyoruz. Gebeliğin 15. haftasında anne ve bebekte meydana gelen değişimlere isterseniz buyrun birlikte bakalım...
Gebelikte 15.Hafta

Gebelikte 15. Hafta değişim ve gelişimleri hakkında tüm bilgiler, Gebelikte 15. hafta bebek görüntüsü, ultrason.

Bu hafta lanugo haftasıdır. Lanugo, insan vücudunu saran minik tüycüklere denir. 15 haftalık gebeliğe kadar bebeğin derisi şeffaftır. Bebeğin su rengi cildi artık tam bir insan derisine dönüşmeye başlamıştır. Bebeğin cildi tüylenince hamile anne adayının birkaç haftadır rahatlayan midesinde bu kez de ekşime şeklinde yanmalar oluşur. Bebeğin vücudu ve saçları uzadıkça anne adayının ekşimeleri devam eder. Bu durum anne adayı için oldukça çilelidir, fakat o bebeğinin büyümesi ve onu beklemek heyecanı ile bu durumlara seve seve katlanır. Anne adayları için çileli bir hafta olsa da bebeğini ultrasonda gördüğünde tüm anne adaylarının sıkıntıları kaybolur ve yerini mutluluk kaplar.

15 haftalık gebelikte bebeğin kıkırdak dokusu sertleşmeye ve kemikleşmeye başlar. Bebeğin cildi pembemsi olmaya başlarken o incecik damarları ve tüm dokusunun görüne bilirliği de kaybolmaya başlar. Cildi şeffaflığını yavaş yavaş kaybedecek ve yerini önümüzdeki haftalarda ten rengi alacaktır.

15 haftalık gebelik itibari ile bebeğin dilinde tat almak için oluşan tomurcuklar vardır. Bu tomurcuklar ilerleyen haftalarda büyüyecek ve bebek tat almaya başlayacaktır. Amniyon sıvısına annenin yediği her şeyden tat gelecek ve bebek ilerleyen haftalarda annesi tatlı yerse şeker tadı ekşi yerse ekşi tadını net bir şekilde hissedecektir.

Gebelikte 15. Hafta da bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bu hafta bebeğin ultrason görüntüsü böyledir. Ne kadar da şirin görünüyor değil mi?

Gebelikte 15. Hafta bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu hafta itibari ile bebeğin boyu 12 santimetredir. Kilosu ise yine pik yapmış ve iki katına yakın artmıştır. Bu hafta bebeğinizin kilosu tam olarak 75 gramdır.

Gebelikte 15. Haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Hamile anne adayında bu hafta rahim dışa doğru belirginleşme başladı anne adayı çok dikkatli olursa çok az olarak tekme hissetmeye başlar. Hamile annenin karnı büyüdüğü için artık bol hamilelikler giymeye başlayabilir. Henüz çok büyümese de yavaş yavaş büyüyecektir. Anne adayı kendisine çok dikkat etmelidir. Özellikle soğuk kış günlerinde çok dikkatli olmalıdır.

Benzer Yazılar

Yorumlar