Gebelikte 14. hafta

Gebelikte 14. Hafta değişim ve gelişimleri nelerdir? Gebeliğin 14. haftasında meydana gelen tüm değişimler hakkında önemli bilgiler sunuyoruz. Gebelikte 14. hafta değişimleri hakkında bilgiler edinmek istiyorsanız mutlaka aşağıdaki bilgilere bir göz atmanız gerekiyor.
Gebelikte 14. hafta

Gebelikte 14. Hafta değişimleri nelerdir? Gebeliğin ondördüncü haftasında bebeğin görünümü nasıldır?

Gebelikte 14. Haftada enerji bakımından beyin gelişimi oldukça iyidir. Bu hafta bebeğinizin beyni tam bir enerji ile çalışmaya başlar. Bebeğiniz artık düşünen ve hareketlerini bilinçli bir şekilde yapan bir varlıktır. Dokunduğu her yeri beyni kaydeder. Artık dudakların nerde olduğunu biliyor ve elini bilinçli olarak ağzına götürüp emmeye başlar. Bu ay sesleri artık tanımaya başlar hala net
duyamamaktadır. Fakat annesinin ve babasının aile fertlerinin seslerini işitmeye başlar.

Geçtiğimiz haftalarda değindiğimiz gibi bebek 26. Haftaya kadar net duyamaz. Duyduğu tüm sesleri bir uğultu şekline duyar. 14 haftalık gebelikte bebeğinizin diğer duyu organları da gelişmekte ve bebek kendini hissetmektedir. Boynu ise biraz daha uzadığı için artık bebeğiniz kafasını her iki tarafa da çevirebilmektedir. Avuçlarını açıp kapatmaya başlamış ve parmaklarını da hareket ettirmeye başlamıştır. Elleri ve ayaklarını aşağı yukarı hareket ettirir ve tekme atmayı da ihmal etmez. Bütün bu saydıklarımızı zorlanmadan yapabilirler.

Gebelikte 14. Haftada bu hafta bebeğin kalp atışlarını dışarıdan veya ultrasondan duyabilirsiniz. Henüz tekmelerini hissedemezsiniz. Hareketlerini hissettiğinizi sanıyorsunuz ama o hisler bebeğe değil maalesef sizin bağırsaklarınıza aittir. Hassas anne adayları biraz biraz hissettiklerini ısrarla söylerler.

Gebelikte 14. Haftada bebeğin ultrason görüntüleri nasıldır?

Bu hafta itibari ile bebeğin ultrason görüntüleri böyledir.

Bebeğiniz ne kadar da büyümüş ve tüm organları nasıl da belirginleşmiş değil mi?

Gebelikte 14 haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

14 haftalık gebelikte bebeğin boyu 10 cm dir. Kilosu ise baya artmış ve tam olarak 45 grama yükselmiştir. Bebek hızla gelişiyor ve her hafta iki katına yakın kilo alıyor.

Gebelikte 14. Haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta hamile anne adayında olan değişiklikler çok olmasa da anne adayının duygusallığı artmıştır. Mide bulantısı gitmiş yerini iştahı açılmış bir anne adayı almıştır. Anne adayının baş dönmeleri hala devam etmekte olduğundan anne adayı hızlı hareket etmekten kaçınmalıdır. Eğilip doğrulurken dikkat etmeli ve bebeğin sağlığını tehlikeye atacak hareketlerden uzak durmalıdır.

Benzer Yazılar

Yorumlar