Gebelikte Diyet Yapılır Mı?

Gebelik dönemi içerisinde diyet yapabilmek mümkün mü? Aslında gebelik döneminde diyet yapılması, diyet programı veya diyet listesi uygulanması genellikle önerilmez ama siz yine de gelin detaylara birlikte bakalım.
gebelikte diyet

Gebelikte diyet yapılır mı? Gebelik döneminde diyet yapmak isteyenler için öneriler

Hamilelik döneminde diyet yapılması, diyet programı veya diyet listesi uygulanması genellikle önerilmez. İdeal olan hamilelik düşünen bir kadının gebe kalmadan önce normal kilosuna ulaşmak için diyet ve egzersiz yapmasıdır. Gebeliğe fazla kilolarla başlamak gebelikte daha fazla kilo alınmasıyla çeşitli problemlere neden olabilir. Hamilelikte fazla kilolu olmanın zararları hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Peki isteyerek veya istemeyerek fazla kilolu iken hamile kalınırsa ne yapılabilir? Bu durumda sıkı diyet listeleri ve diyet programları uygulanmamalıdır, bunlar bebeğin gelişimi için ihtiyacı olan vitamin ve minerallerden yoksun kalmasına neden olabilir. Bunun yerine sağlıklı bir gebelik için gerekli bütün beslenme kuralları aynen uygulanmalıdır, sadece aşırı kalorili ve gereksiz yiyeceklerden uzaklaşılmalıdır, gebelikte alınması gerekli besinler yeterli olan miktardan fazla alınmamalıdır. Bu konuda kadın doğum uzmanınız gerekirse bir diyetisyen konsültasyonu ile size yardımcı olacaktır. Ayrıca gebelik boyunca mutlaka egzersiz ve spor yapılmalıdır.

Daha sıkı bir diyet listesi ve sıkı bir egzersiz programı doğum sonrasına ertelenmelidir. Doğumdan sonra kilo vermek ve egzersiz hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlar