Gebelikte Cilt Kuruması ve Tedavisi

Gebelik dönemi içerisinde yaşanması muhtemel problemlerden bir tanesi de cilt kuruluğudur. İhtiyacınız olan çoğu vitamin ve minerali bebek alır. Bu nedenle vücudunuz size yeterli beslenmeyi yetiştiremez ve cildiniz bu etkenlerden dolayı bir kuruma yaşayabilir.
gebelikte cilt kuruması

Gebelikte cilt kuruluğu neden olur ve nasıl tedavi edilir? Gebelikte cilt kuruması

Özellikle karaciğerdeki zorlanmanın ilk belirtisi cilt kuruluğudur. Çoğunlukla geçici ve ciddi olmayan bir durumdur. Bazen dökülme görülebilir. Cilt kuruluğu en çok yüzde görülür. Yüz pul pul soyulur ve kıyafetinize dökülür.

Cilt kuruluğunu yenmenin yolu sürekli nemlendirici kullanmaktır. Ayrıca banyo sırasında kullandığınız sabunu da değiştirmeniz gerekebilir. Çoğu sabun cildinizin ph dengesini bozar ve kuruluğa yol açabilir.

Ph dengesini sağlayan ve alkalin bazlı olmayan sabunları tercih ederseniz hamilelik süresince cilt kuruluğundan kurtulmanız mümkündür. Yüzünüzü günde 3 veya 4 kez ılık suyla yıkamanız da cilt kuruluğu önlemede yardımcıdır.

Eğer hamileliğin ilk 6 ayından sonra cilt kuruluğunuz başladı ve hatta arttırsa bir doktora görünmeniz sağlığınız açısından önemli olacaktır. Cilt doktorları genellikle su bazlı nemlendiriciler önerirler ve bu tip ürünler cildiniz için yararlıdır. Ancak bu tip ürünlerin etki göstermesi için belirli bir süre kullanılması gerekir.

Benzer Yazılar

Yorumlar