Gebelikte Beslenme

 • gebelik-doneminde-nasil-beslenilmeli

  Gebelik Döneminde Nasıl Beslenilmeli?

  Gebelik dönemi içerisinde kendinin ve bebeğinin sağlığını düşünen anne adayları, gebelik döneminde nasıl beslenmeli? Uzmanların en özel tavsiyelerini şimdi sizler için sıralıyoruz.

 • bebegin-kiz-veya-erkek-olmasi-icin-yapilmasi-gerekenler

  Bebeğin kız veya erkek olması için yapılması gerekenler

  Bebeğin cinsiyetine müdahil olmak isteyen anne ve babalara, bu anlamda yardımcı olabilmek amacıyla hazırladığımız bu özel yazı dizimizde gerçekten önemli bilgiler sunuyoruz.

 • gebelikte-nasil-beslenmeli

  Gebelikte nasıl beslenmeli ?

  Gebelik sürecinde nasıl beslenilmeli, neler yenilmeli neler yenilmemeli konusunda kişisel paylaşımlarım ve uzman görüşleri

Doğuma gittiğinizde sizi bekleyen etkenler

9 ay boyunca defalarca doktorunuza başvurdunuz, tahliller yapıldı, testler yapıldı, belki bazen acil servise bile başvurmanız gerekti ve sonunda doğum zamanı yaklaştı.

Hamile kalmayı kolaylaştıran öneriler

Hamile kalmak isteyen ama bunu bir türlü gerçekleştiremeyenleri aşağıdaki özel tavsiyeleri okumaya ve uygulamaya davet ediyoruz. Hamile kalmayı kolaylaştırabilecek en özel yöntemleri sizler için sıralıyoruz.

Gebelikte Yürüyüş Bandı Kullanmak

Hamilelik döneminde koşu bandı üzerinde yürümek zararlı mı? Anne adaylarının bu konuyla ilgili bilmesi gereken tüm detayları aşağıdaki bilgiler ile birlikte sunuyoruz.

Hamilelikte Sürekli Uyku Hali

Hamilelik belirtileri arasında en sık rastlanan belirti sürekli uyku hali ve yorgunluktur. Özellikle plansız hamilelikler de anne adayı bu durumu algılayamaz ve kendisini hasta zanneder.

Hamilelikte Kahve İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte kahve (veya türk kahvesi) tüketimi bebeğe zarar verir mi sorusu anne adayları tarafından çok sık sorulan bir sorudur.

Hamilelikte Kafeinin Bebeğe Etkisi Nedir?

Hamilelik döneminde kafein tüketiminin fetus için riskleri bulunmaktadır. Çünkü annenin gebelik döneminde tükettiği he şeyden anne karnındaki bebekte etkilenir. Fetus kafeini metabolize edemez.

Gebelikte Protein İhtiyacı

Gebelik dönemi boyunca yeterli düzeyde protein alımı önemlidir. Özelikle gebeliğin 2. ve 3. dönemlerinde daha önemlidir. Çünkü bu dönemlerde bebeğin gelişimi daha hızlanır ve bebeğin bu hızlı gelişim ihtiyacını karşılamak için daha fazla proteine ihtiyaç duyulur.

Hamilelikte Kil, Toprak ve Kül Yemek

Hamilelik dönemi içerisinde çoğu anne adayı arkadaşımız; Kül, Toprak, ve Kil yer. Peki, bu ürünleri tüketmek hamilelik dönemi içerisinde ne kadar doğru? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamilelikte Pekmez Tüketmenin Faydaları

Hamilelik bir bayanın hayatında tadabileceği en büyük zevklerden biridir. Bu özel ve hassas dönemi sağlıklı ve keyifli geçirmek için annelerin bilinçli ve duyarlı olup beslenmelerine dikkat etmeleri, yeni yaşam koşullarına uygun bir yaşam stili geliştirmeleri çok önemlidir.

Gebelikte Yemek Yiyememe ( Beslenememe )

Hamilelikte özellikle ilk aylarda bulantı ve kusma, iştahsızlık, tiksinme gibi şikayetlerin fazla olmasından dolayı yeterince beslenememe söz konusu olabilir ve ilk 3 ay anne kilo almayabilir hatta kilo kaybı bile yaşayabilir.

Hamilelikte Limon Yemek Zararlı Mı?

Hamilelerin en çok merak ettiği ve bilgi eksikliği yaşadıkları konudur, beslenme konusu. Hamileler, gebeliğin ilk 3 aylık döneminde aş erirler.

Hamilelikte Hurmanın Anne ve Bebeğe Faydaları

Hamilelik dönemi içerisinde tüketilen hurma anne ve bebeğe ne gibi faydalar sağlayabilir? Daha önce birçok faydasını bildiğimiz hurmanın, anne ve bebek üzerinde yarattığı etkilere isterseniz buyrun birlikte bakalım.

Hamilelikte Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Hamilelik dönemi içerisinde kilo almak istemeyen anne adaylarına çok özel tavsiyelerimiz var. Kilo, her kadın için hassas bir konudur, ama Özellikle "hamile" bir kadın için çok daha önemlidir.

Hamileyken Dondurma Yemek Doğru Mu?

Anne olmaya hazırlanan anne adayları, özellikle yaz aylarında en çokta bu soruyu sorarlar. Peki anne adayları hamilelik dönemleri içerisinde dondurma yiyebilirler mi? Bunun herhangi bir yan etkisi ve zararı var mı? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamilelikte Çay Kahve İçmek Normal Mi?

Hamilelik döneminden önce çay ve kahve içmeyi alışkanlık haline getiren anne adayları, bu dönemden sonra bu alışkanlıklarına devam edebilirler mi? Çay ve kahve anne adaylarına herhangi bir sıkıntı yaşatırlar mı? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Doğumdan Sonra Kilo Nasıl Verilir?

Hamilelik dönemi boyunca fazla kilolar karşısında çaresiz kalan ve gelişen etkenlerden dolayı kilo almak zorunda kalan anne adayları, hamilelik döneminin bittiği andan itibaren bu kilolarından bir şekilde kurtulmak isterler. Peki ama nasıl? Gelin Beslenme & Diyet uzmanlarının hamilelik döneminin bitmesiyle birlikte kilo verebilme konusunda sundukları özel tavsiyelerine hep birlikte bakalım.

Gebelikte Kilo Alımı Nedenleri ve Zayıflama

Gebeliğin başladığı andan itibaren doğuma kadar geçen sürede anne adayları normal olarak 9 ile 12 kilo arasında değişen bir kilo alırlar. Hamileliğin başında zayıf olan anneler biraz daha fazla 15-17 kilo kadar alabilirler. Hamileliğin başında aşırı kilolu olan annelere de fazla kilo almaları önerilmez ve genellikle 7-8 kilo almaları yeterli kabul edilir.

Gebelikte İştahsızlık, Yemek Yiyememe Durumu

Hamilelik döneminin başlamasıyla birlikte değişen vücut işlevleri anne adaylarında aşırı iştahsızlığa neden olabilir. Bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi açısından doğru bir şekilde beslenmesi gereken anne adayları iştahsızlık durumları nedeniyle bu konularda sıkıntılar yaşayabilir. Peki bu durumu düzeltebilme anlamında yapılması gerekenler nelerdir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Bebeğin Cinsiyetini Seçebilmek Mümkün Mü?

Çoğu anne ve baba adayı hamilelik döneminin başlaması ile birlikte çocuklarının cinsiyetlerine müdahil olmak isterler. Peki, hamileliğin başladığı andan itibaren bebek cinsiyetini belirleyebilme anlamında gerçekten bir şeyler yapılabilir mi? Bebeğin kız veya erkek olması sağlanabilir mi? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Gebelikte Ellerde Uyumşa ( Karıncalanma )

Gebelik dönemiyle birlikte yaşanan problemlerden bir tanesi de ellerde meydana gelen uyuşmalardır. Anne adayları gebelikte zaman zaman ellerinde uyuşma, karıncalanma, yanma, ağrı, sızlama gibi hisler yaşayabilir.

Gebelikte Cilt Kuruması ve Tedavisi

Gebelik dönemi içerisinde yaşanması muhtemel problemlerden bir tanesi de cilt kuruluğudur. İhtiyacınız olan çoğu vitamin ve minerali bebek alır. Bu nedenle vücudunuz size yeterli beslenmeyi yetiştiremez ve cildiniz bu etkenlerden dolayı bir kuruma yaşayabilir.

Gebelikte Balık Yağı ( Omega 3 ) Kullanımı

Hamilelik dönemi içerisinde balık yağı ( omega 3 ) kullanılır mı? Balık yağı, hamilelik dönemi içerisinde anne ve bebeğin sağlığına herhangi bir yan etkide bulunur mu? Gelin bu soruların cevaplarına ve gebelik döneminde balık yağı kullanımı ile ilgili detaylara birlikte bakalım.

Gebelikte Diyet Yapılır Mı?

Gebelik dönemi içerisinde diyet yapabilmek mümkün mü? Aslında gebelik döneminde diyet yapılması, diyet programı veya diyet listesi uygulanması genellikle önerilmez ama siz yine de gelin detaylara birlikte bakalım.

Gebelik Döneminde Nasıl Beslenilmeli?

Gebelik dönemi içerisinde kendinin ve bebeğinin sağlığını düşünen anne adayları, gebelik döneminde nasıl beslenmeli? Uzmanların en özel tavsiyelerini şimdi sizler için sıralıyoruz.

Bebeğin kız veya erkek olması için yapılması gerekenler

Bebeğin cinsiyetine müdahil olmak isteyen anne ve babalara, bu anlamda yardımcı olabilmek amacıyla hazırladığımız bu özel yazı dizimizde gerçekten önemli bilgiler sunuyoruz.

Adetim 1 2 Gün Gecikti Acaba Hamile Miyim?

Adet döneminin birkaç gün gecikmesi ile birlikte çoğu kişi 'acaba hamile miyim' sorusuyla karşı karşıya kalabilir. Peki adet döneminin gecikmesi gerçekten hamileliğin habercisi mi? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Gebelikte nasıl beslenmeli ?

Gebelik sürecinde nasıl beslenilmeli, neler yenilmeli neler yenilmemeli konusunda kişisel paylaşımlarım ve uzman görüşleri