Evde gebelik testi nasıl yapılır?

Evde gebelik testi yapmak isteyenlere özel bilgiler sunuyoruz. Evde gebelik testi nasıl yapılır? Evde gebelik testini tam olarak ne zaman ve nasıl yapmak gerekir? Evde yapılan gebelik testiyle ilgili tüm detayları sizler için sınıflandırıyoruz.
Evde gebelik testi

    Gebelik testleri kendine özgü özellikleri vardır. Bu yüzden alacağınız testin kullanma kılavuzunu iyice okuyun. Gebelik testinde yapılması gereken şeyler; bir kaba idrarınızı yaparak ve ondan sonra gebelik çubuğunu o idrarın içine koyup bir süre beklemektir. Belli süre sonunda çubukta çıkan çizilere göre gebe olma durumu veya gebe olmama durumu değerlendirilir.
    Eğer evde yapmış olduğunuz bu pratik teste güvenmiyorsanız en etkili sonucu kan testleri vermektedir. En yakın sağlık kuruluşuna giderek hamile olup olmadığınızı kan testiyle öğrenebilirsiniz. Pratik testlerin doğru sonuç vermesi için gebelikte ortalama 3 hafta geçmesi gerekiyor. Eğer bu 3 hafta geçmesiyse test sonucunuz büyük ihtimalle negatif olacaktır.
    Kanda gebelik testi hamilelik şüphesi yaşayan bayanlardan alınan kan numunesinin laboratuvar ortamında incelenmesi şeklinde yapılırken yüzde 100 oranında doğru sonuçlanır. Kan numunesi üzerinde çalışıldığı için sadece sağlık kurumlarında yapılır ve evde uygulanma şansı yoktur. Ayrıca gebelik şüphesi yaşadığınız ilişkinin üzerinden 3 gün geçtikten sonra bile gebe olup olmadığınızı kesin olarak öğrenmenizi sağlar.

    İdrarda hamilelik testi ise idrar numunesi üzerinden yapılan bir testir. Evde her bayan çok rahatlıkla kendi kendine gebelik testi uygulayabilir. İdrarda gebelik testi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu gebelik testi seçimidir. Adet gecikmesi yaşamadan test yapmak isteyen bayanların mutlaka erken dönem hamilelik testi alması gerekir. Adet gecikmesinin üzerinden 5 gün geçtikten sonra ise her türlü idrarda hamilelik testi ile kesin sonuç almanız kolaylaşır.

    Bunun nedeni gebelik testlerinin idrarda hamilelik hormonu olarak bilinen HCG hormonunu tespit etme süresinin farklılığıdır. HCG hormonu gebelik ile beraber önce kanda yükselmeye başlarken bu nedenle ilk olarak kanda hamilelik testi ile belirlenebilir. Daha sonra böbrekler tarafından süzülen kan aracılığı ile idrara da geçmeye başlar. Ancak idrara karışması belirli bir süre gerektirir. Erken dönem hamilelik testi HCG duyarlılığı son derece artırılmış testler olup az miktardaki hormonal yükselişi tespit etmeye yöneliktir. Peki gebelik testi ne kadar ve gebelik testi nasıl yapılır?

    Gebelik testi fiyatı kullanacağınız gebelik testi çeşidine bağlı olarak değişmektedir. Kanda gebelik testi sadece sağlık kuruluşlarında yapılmakta olup sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Özel sağlık kurumlarında ise gideceğiniz hastaneye bağlı olarak kanda gebelik testi fiyatı değişebilir. İdrarda gebelik testi fiyatı ise erken dönem gebelik testi fiyatı ve gebelikt testi fiyatı olarak belirlenir. Erken dönem gebelik testi fiyatı piyasada çok değişiklik göstermek ile beraber 25,00 liradan başlamaktadır. Ancak bu testlerin hata payı bulunduğu hiç bir zaman unutulmamalıdır. Gebelik testi fiyatı ise 2,00 liradır. Testin fiyatı düşük olmasına rağmen doğruluk oranı son derece yüksektir. Bu testi uygularken dikkat edilmesi gereken tek konu ise mutlaka adet gecikmesinin meydana gelmiş olması ve adet tarihinin en az 3 günlük gecikme yaşamasıdır. Gecikme süresi ne kadar artarsa testin doğruluk oranı da o kadar yükselmektedir. Bu açıklama ile beraber gebelik testi kaçıncı haftada belli olur sorusunu da yanıtlamış olduk.

    Gebelik testi nasıl yapılır? Gebelik testi uygulaması son derece kolaydır. Adet gecikmesi yaşayan bayanlar testi satın aldıkları anda adet gecikmesi yaşamayan bayanlar ise daha doğru sonuç alabilmek için sabah ilk idrar ile testi uygulamalıdır. Markası ne olursa olsun tüm gebelik testleri gebelik testi penceresine idrar damlatılması sonucu kullanılır. Testin üzerine idrar yapmak ya da ayrı bir kaba idrar yaparak test penceresine damlatmak şeklinde kullanılabilinir. Testi uyguladıktan bir kaç dakika sonra test penceresinde yer alan çizgiler belirmeye başlar.

    Gebelik testi tek çizgi testinizin negatif sonuçlandığı anlamına gelir. Gebelik testi negatif çıkarsa bu hamile olmadığınız anlamına gelir. Negatif çıkan teste rağmen gebelik şüpheniz ya da adet gecikmeniz devam ederse testi 3 – 4 gün sonra tekrarlamanız tavsiye edilir. Özelilkle de erken dönem gebelik testi uygulayan bayanlar bu testlerin hata paylarının yüksek olduğunu asla unutmamalıdırlar.

    Gebelik testi çift çizgi çıkarda testiniz pozitif sonuçlanmış kabul edilir. Gebelik testi pozitif çıktığı anda hamile olduğunuzu gösterir. Hamilelik testi pozitif sonuçlandıysa hemen size en yakın sağlık kurumuna başvuruda bulunarak kanda hamilelik testi yaptırmanız gerekir. Her iki test sonucunda da gebe olduğunuz görülürse gebelik takibi programına alınırsınız. Bu program ile beraber hamilelik boyunca sizin genel sağlık durumunuz bebeğinizin ise gelişimi takip edilir.

    Gebelik testi silik çizgi ise gebelik testinin çok erken bir dönemde yapıldığını gösterir. Gebelik testi silik çizgi çıkması durumunda test mutlaka bir kaç gün sonra yeniden denenmelidir. Değişiklik gösterebilmekle beraber gebelik testi silik çıkması sizin hamile olduğunuzu ancak testi erken bir dönemde uyguladığınızı gösterir. Yani kanınızda HCG hormonu yükselişe geçmiştir ancak henüz iki çizgiyi belirgin hale getirecek kadar yükselmemiştir. Gebelik testi silik çıkıp hamile olmayanlar da bulunmakla beraber oranlamalarda bu oran çok düşüktür. İkinci testi yapan kişilerde genelde silik çizgi yerini iki çizgiye bırakmaktadır.

    Gebelik testi eczane aracılığı ile çok kolay temin edilebilir. Gebelik testi almak için sizden kimlik belgesi, evlilik cüzdanı yada kimliğinizi ve medeni durumunuzu sorgulayan hiç bir evrak, bilgi talep edilemez. Bu nedenle gebelik şüphesi yaşıyorsanız ve bu gebeliği istemiyorsanız müdahale edilebilmesini sağlamak için gebelik testini en kısa sürede yaptırmanız gerekir.

    Gebelik testi doğruluk oranı kanda gebelik testinde yüzde 100’dür ve kanda hamilelik testinin yanılma payı yaptırdığınız test merkezinin kaliteli olması şartı ile sıfırdır. İdrarda gebelik testi doğruluk payı ise testin markasına ve testi uygulama zamanınıza bağlı olarak değişir. İdrarda hamilelik testi en doğru sonucu adet gecikmesinin 5. gününde ve sonrasında verir. Bu süreden sonra yapacağınız testin markasının da bir önemi kalmaz ve test yüzde 99 oranında doğru sonuç verir. Erken dönem hamilelik testi doğruluk oranı ise değişmektedir. Ancak testlerin büyük oranda yanlış çıktığı ile ilgili şikayet edilme oranı son derece yüksek.

    Hamilelik testi hataları arasında en sık rastlanılanı ise testi çok erken dönemde yapmaktadır. Erken dönem yapılan hamilelik testlerinin bir çoğundan hatalı sonuç alınır. Anne adayı testi erken yaptığı zaman idrarında bulunan hamilelik hormonu henüz yeteri seviyelere ulaşamadığı için test negatif çıkar. Ancak hamilelik gerçekleşmiştir. Bu nedenle anne adayı ilaç kullanımı, sigara kullanımı ve alkol kullanımı gibi bebeğinde gelişim bozukluklarına yol açabilecek zararlı maddeleri kullanmayı sürdürebilir. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Eğer gebelik şüphesi yaşıyorsanız ve ağır ilaçlar kullanıyorsanız idrarda hamilelik testi yerine hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvuruda bulunarak kanda hamilelik testi yaptırmanız gerekir. Kanda hamilelik testi en kısa sürede en doğru sonucu veren test türüdür.

    Hamilelik testi kullanımı sırasında aç yada tok olmak fark etmez. İdrarda hamilelik testi yapılırken adet gecikmesi yaşanmadı ise dikkat edilmesi gereken tek konu hormonların en yüksek olduğu sabah idrarı ile testi yapmaktır. Ancak adet gecikmesi yaşandıysa zaten hormonlar test kitinin tespit edebileceği seviyelere ulaşmış demektir. Bu nedenle test istenilen bir saatte yapılabilir.

    Hamilelik testi adetten önce yapılır mı? hamilelik testi adetten önce yapılabilir. Özelilkle de kanda hamilelik testi yaptıracaksanız adet gecikmesini beklemenize hiç gerek yoktur. Kanda hamilelik testi gebelik şüphesi yaşanan ilişkinin üzerinden 2 – 3 gün geçtikten sonra bile hamile olup olmadığınızı belirleyebilir. Erken dönem hamilelik testleri de gebelik şüphesi yaşanan ilişkinin üzerinden 7 gün geçtikten sonra sonuç alabileceğinizi iddia eder. Ancak bu testler çok pahalı olmasına rağmen başarı oranı son derece düşüktür. Testi kullanan pek çok kişi testten hatalı sonuç aldığı için testi en az 2 kere tekrarlamak zorunda kaldığı yönünde şikayet edir. Normal idrarda gebelik testi için ise adet gecikmesi en doğru sonucu alabilmek için mutlaka beklenmelidir. Adet gecikmesinin üzerinden geçen her günde testin doğruluk oranı yükselir. Gebelik testi uygulamak için en doğru zaman adet gecikmesinin üzerinden geçen 5. gün ve sonraki günlerdir

Benzer Yazılar

Yorumlar