İlk hafta gebelik belirtileri

İlk hafta gebelik belirtileri nasıl anlaşılır ? Hamile olup olmadığımı regl olmadan önce hangi işaret ve belirtilerle anlarım ?
İlk hafta hamilelik belirtileri

Özellikle bebek istenen ve planlanan durumlarda normal olarak bir kadın tüm belirtileri gebelik belirtileri ile karıştırıyor. Bunda, daha önceki konumuzda da belirttiğimiz üzere, meraklı ve sabırsız yapısı da rol oynar. Acaba hamile miyim ? bunu erkenden nasıl anlarım ? Gebeliğin en büyük işaretçisi ( planlanmayan gebeliklerde ) regl tarihinizin geçmesidir. Tabiki regl tarihinin geçmesi her zaman gebelik belirtisi şüphesini akıllara getirsede, bunda değişen mevsim, şehir değişikliği, psikolojik durum, üzüntü, antibiyotik ve ilaç kullanımlarınında çok büyük etkisi görünmektedir.

 

Regl tarihi geçen bir kadının sağlam ve sonucu yüzde bakımından daha yüksek olan beta hcg testi yaptırmasını tavsiye ediyoruz. Gelelim planlanan gebeliklere. Bir kere tüm belirtileri siz bir bebek bekliylor iseniz mutlaka gebeliğe bağlayacaksınız. Örneğin kasıklardaki ağrı, uyku hali, ağızda kuruluk. Her kadın bunları hisseder ama peki bu gebelik midir ? Hamilelik istiyorsanız ve regl belirtilerini bile yaşıyor iseniz siz bunu zaten gebelik belirtisi sanacaksınız. Bu aşamada sabretmeniz gerekiyor. Normalde adetlerinizin üzerinden 2-5 gün geçtiğinde muhtemel gebeliği beta hcg gösteriyor olsada, adet sürenize iki gün kala test yaptırabilir ve yüzde yüze yakın ve güvenilir şekilde sonuç alabilirsiniz.

 

* Adet gecikmesi: Erken bir olası gebeliğin en önemli belirtisidir. Bazen de normale göre daha hafif bir vajinal kanama da olabilir.

* "Hamile gibi hissetmek": Pek çok kadın hamileliğin çok erken döneminde bunu hissedebildiğini düşünmektedir. Bu his bazen yorgunluk, dalgınlık veya unutkanlık, duygu durum değişkenliği olabilir. Göğüslerin daha hassas olması, belinizde veya karın altı kısımda (kasıklarda) ağrı, kabızlık, daha çok tuvalete gitme de sıklıkla hissedilir, kısaca kendinizi farklı hissettiren herhangi bir belirti olabilir.

* Göğüs Hassasiyeti: Erken gebeliğin en sık rastlanan belirtilerindendir. Göğüsler bu dönemde daha büyük (şiş), hassas olur ve size egzersiz yaparken, uyumaya çalışırken, giyinme veya duş alma sırasında rahatsızlık hissi verebilir

* Yorgunluk: Aşırı yorgunluk ve bitkinlik de oldukça sık hissedilir. Daha erken uykunuzun geldiğini, sabahları yataktan kalmakta daha çok zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Spor aktiviteleri çok daha yorucu olabilir. Eğer gerçekten gebe iseniz vücudunuzun bu yorgunluk sinyallerine kulak vermenizi ve yeterince istirahat etmenizi öneririz.

* Sık idrara çıkma: Eşiniz ve yakınlarınızca da fark edilebilecek bir belirtidir. Gebelik nedeniyle büyümeye başlayan rahminizin idrar torbası üzerinden yaptığı baskıdan kaynaklanır. Gebelik boyunca da vücudunuzda normalden fazla sıvı olacağı ve böbrekleriniz daha fazla sıvı süzeceği için devam edebilir.

 

Gebelik belirtilerinin her kadında değişiklik gösterdiğini lütfen unutmayınız. GEBELİKTE.NET

Benzer Yazılar

Yorumlar